2016 LYS-2 Yorumları: EİNSTEİN MİYİZ BİZ?

LYS-2’nin ardından adaylar sosyal medyada soruları tartıştı. En çok konuşulan ise biyolojideki ‘kas’ sorusu ve fizik sorularının zorluğu oldu

Bugün 853 bin 32 adayın başvurduğu Edebiyat Coğrafya Sınavı (LYS-3) saat 10.00’da başlayacak. 

Geçen hafta yapılan Matematik Sınavı’ndan (LYS-1) sonra tıp ve mühendislikler başta olmak üzere sayısal Matematik Fen (MF) puanlarıyla tercih yapacak üniversite adayları dün de Fen Bilimleri Sınavı’nda (LYS-2) ter döktü.
460 bin 362 adayın başvurduğu sınav Kilis hariç 80 il ve Lefkoşa’da yapıldı. Adaylar fizik, kimya ve biyoloji testlerinden 30’ar soru yanıtladı. Adayların çok zorlandığı ve “Biz Einstein mıyız?” diye eleştirdiği sınav, uzmanlara göre de son yılların en zor sınavı oldu. İşte Nesibe Aydın Okulları, FEM Yayınları, Bilfen Liseleri ile Uğur Okulları uzmanlarının sınav yorumları:

FİZİK: Öğrenciler hem soruların zorluğundan hem de kullanılan “ağdalı, anlaşılmaz dil” yüzünden çok zorlandı. Soruyu anlamak için birkaç kez okumak zorunda kaldılar. İşlem gerektirmeyen soruların bile yorumlanması zor oldu. Bilgi ağırlıklı ve seçici sorulardı. “Rölativistik kütle artışı” sorusu müfredat değişikliğinden dolayı öğrencileri zorladı. Eski müfredatla çalışan öğrencilerin hata olasılığı yüksekti.

KİMYA: Sorular daha kolaydı. Her zamanki gibi organik kimyadan 10 soru geldi. Seçici sorular gibi bilgi düzeyi düşük öğrencilerin de yapabileceği sorulardan oluştu.

BİYOLOJİ: Orta zorluk derecesinde sorular, geçen yıla benziyor. Özellikle “nükleik asit-protein sentezi” sorusu ve “popülasyon genetiği” seçici sorulardı. Yorum soruları azdı. Bilgi ağırlıklı ve birden fazla konu arasında bağlantı kurulmasını gerektiren sorular.

"EİNSTEİN MİYİZ BİZ?"
LYS-2’nin ardından adaylar sosyal medyada soruları tartıştı. En çok konuşulan ise biyolojideki ‘kas’ sorusu ve fizik sorularının zorluğu oldu. ‘Biz Einstein mıyız?’ ‘Nikola Tesla ile Einstein güçlerini birleştirse o fizik sorularını çözemezdi’ en sık yapılan yorumlar oldu. İşte sosyal medyadaki bazı LYS-2 yorumları:
-Fizik sorularını çok mu aradın ey ÖSYM. n LYS-2 kolaydı diyen çarpılır.
-Kas gevşeyip kasılma sorusunu çözerken tüm salon Johny Bravo’ya dönüştü.
-Kasın gevşeyip kasılması sorusunu çözerken kol kasını sıkıp gevşetmeyen eşit ağırlık öğrencisi değildir.
-Geleceğimi belirleyen sınavın kitapçığını yelpaze olarak kullandım.
-Kas sorusunu yaparken kollarımla oynamam ve hocaların bana değişik değişik bakması...
-Kimyaya Trivia Crack bilim sorularını çözerek hazırlandım diye mi böyle oldu ki ya böyle zor kimya görmedim.
-Newton, Arşimet, Pascal, Pauster, Mendel’in kemikleri sızladı.
-Beynimde Mitrokondriler dönüyor artık fotosentez yapacağım az kaldı.
-LYS-2 kimya sorularını yapabilen evde kendi sabununu kendi üretebilecek kapasiteye sahiptir.
-Sınavdan anladığım, sayısalcılar daha yakışıklı.
LYS'DE SON SINAV BUGÜN 
Bugün ise LYS maratonunun son sınavı var. 853 bin 32 adayın başvurduğu Edebiyat Coğrafya Sınavı (LYS-3) saat 10.00’da başlayacak. Adaylara Türk Dili ve Edebiyatı Testi’nde 56, Coğrafya-1 Testi’nde 24 soru yöneltilecek. Sınav toplam 120 dakika sürecek. Başta hukuk ve işletme olmak üzere Türkçe Matematik (TM) puanlarıyla öğrenci alan bölümleri seçmek isteyen adaylar Matematik Sınavı (LYS-1) ile birlikte LYS-3’e girmek zorunda
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget