2016 LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LYS sonuçları, tüm oturumların gerçekleştirilmesiyle birlikte merakla beklenmeye başladı. LYS sonuçları ÖSYM tarafında açıklanacak. ÖSYM, LYS sonuçlarının 18 Temmuz tarihinde açıklanacağını belirtti.

Lise eğitiminin ardından kendilerine bir meslek belirlemek adına girilen bazı sınavlar vardır Herkes her istediği mesleği yapamadığı gibi bu istenilen mesleklere sahip olunması için gerekli olan bazı yollar vardır. Bu yollar en başı ise ülkemizde gerçekleştirilen üniversite eğitimi almak adına düzenlenen gerekli olan sınavlardır. Herkesin isteyerek girdiği bu sınavlardan elde ettikleri başarı sonucunda kişiler birer meslek sahibi olma yolunda ki en büyük adımı atmış olurlar. Bunun içinde gerçekleştirilen bu işlemlerden faydalanmak için vatandaşların on sekiz yaşını doldurmalarının ardından yapılan bu sınavlara başvuru yapmaları gerekir. Yapılan başvurular ile beraber gerçekleştirilen bu sınavlardan sonra tercih yaparak kendi üniversitesini ve de bölümünü belirlemiş olurlar. Şimdi ise bu sınav hakkında sizlere birkaç bilgi verelim.
Üniversite sınavı olarak adlandırılan Yükseköğretime geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı farklı zamanlarda olmaktadır. Bu iki sınavdan ilki mart ayında gerçekleştirilir. Kısaca baş harflerinden oluşturulan YGS sınavında belirlenen bir baraj puanı vardır. Adayların bu baraj puanını geçmesi sonucunda ikinci bir aşama olan LYS sınavına girmek için hak kazanmış olurlar. Eğer vatandaşlar iki yıllık ön lisans programlarını tercih edeceklerse bu LYS adı verilen ikinci aşamadaki sınava girmezler. Lisans adı verilen programlara yerleşmek isteyen en az dört yıllık bölümlere yerleşmek isteyen adaylar ise bu sınava giriş yapmak zorundadırlar. Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan bu LYS sınavları halen daha sürmektedir. Çünkü LYS sınavı da bir güne bölünmüş bir sınav değildir. LYS 1, LYS 2, LYS 3, LYS 4 ve LYS 5 olarak düzenlenen toplamda dört sınav başlığı vardır. Tercih edecek oldukları bölümlerin aldığı puan türlerine göre adaylar bu LYS sınavlarına girerler. LYS sınavlarına aynı zamanda hala sürmektedir. Bu hafta sonunda yani 25 Haziran Cumartesi ve 26 Haziran Pazar günlerinde de bu LYS sınavı devam edecektir. Bu sınavdan sonra artık adayları saracak olan ikinci bir heyecan LYS sonuçları olacaktır. Çünkü LYS sonuçları açıklandığında adayların üniversite tercih zamanları da başlamış olacaktır. LYS sonuçlarının erken açıklanması bu nedenle önemlidir.

Sınavların sona ermesinden sonra bu hafta içinden itibaren milyonlarca öğrenci artık büyük bir merakla LYS sonuçlarını bekleyecektir. Ardından tercih dönemi başlayacağı için LYS sonuçlarının açıklanması çok uzun bir zaman almaz. Hele ki son dönemlerde artık daha hızlı bir şekilde okunmaya başlanan sınav sonuçları olduğu için kısa bir süre içerisinde bizler bu LYS sonuçlarının açıklandığını duyarız. LYS sonuçları bu sene 18 Temmuz tarihinde açıklanacaktır. LYS sonuçları açıklandığında sınava giren adayların yapması gereken şey ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemine giriş yapmak olacaktır. LYS sonuçları hakkında en geniş bilgilere işte bu sayfa üzerinden öğrenebilirler. LYS sonuçları açıklandığında T.C. kimlik numaralarını ve aday giriş şifrelerini sisteme yazarak kolay bir şekilde LYS sonucunu öğrenebilirler.
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget