İsrail Türkiye'nin Şartlarını Kabul Etti. İlişkiler Normalleşiyor

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile İsrail arasında yapılan anlaşmanın detayları ile ilgili açıklama yaptı. Yıldırım'ın açıklamasında, "İlişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak"

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile İsrail arasında yapılan anlaşmanın detayları ile ilgili açıklama yaptı. Yıldırım'ın açıklamasında, "İlişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak" dedi. Açıklamasında anlaşmanın detaylarını da aktaran Yıldırım, "Filistin'e uygulanan ambargo Türkiye öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor." dedi.Başbakan Binali Yıldırım, "Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail'in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail'in Aşdod Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek." dedi.
Başbakan Yıldırım, "TOKİ'nin Gazze'de konut projesi var. Bunun da önünü bu şekilde açmış oluyoruz. Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi konusu da yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz." dedi.

"MUTABAKAT METNİ YARIN İMZALANACAK"
Yıldırım, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik görüşmeler ve müzakerelerde dün itibarıyla bir mutabakat metninde iki tarafça uzlaşıldığını belirterek, "Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. O imzadan sonra onay süreçleri var" dedi.

"MAVİ MARMARA'DA HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZIN YAKINLARINA TAZMİNAT ÖDENECEK"
Yıldırım, "Mavi Marmara olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır." dedi.


"EN ÖNEMLİSİ İSRAİL'İN 2010'DAKİ BASKINDAN DOLAYI TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMESİ"
Başbakan Binali Yıldırım, Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin'e topyekun uygulanan ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Diğer yandan da Mavi Marmara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı yerine gelmiş oluyor. En önemlisi de İsrail'in 2010'da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye'den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.
Başbakan Yıldırım, "İsrail hükümetine de Türk hükümetine de görevler düşmektedir. Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek, bölgede ilişkileri normalleştirmek hem Türk halkının hem de İsrail halkının yararınadır. Bu konuda gereken gayretin gösterileceğine inanıyorum."dedi.TÜRKİYE RUSYA İLİŞKİLERİ
Yıldırım, "(Türkiye-Rusya ilişkileri) Türk milleti de Rus milleti de bu krizin artık ortadan kalkmasını istiyor, bunun çok anlamlı olmadığını düşünüyor. Bize, irade sahiplerine düşen de bir an önce milletimizin, vatandaşlarımızın bu beklentilerini karşılamak olmalıdır. Bu yönde de güzel gelişmeler var, yakın zamanda bunları da milletimizle paylaşacağız." diye kaydetti.

TÜRKİYE İZİN VERECEK
Başbakan Yıldırım, "Türkiye izin verecek, Almanya Savunma Bakanı İncirlik'i rahatlıkla ziyaret edebilir herhangi bir sorun yok." dedi.

Gazze’de sevinç

Türkiye ile İsrail arasında, ‘Mavi Marmara’ krizinin ardından 6 yıldır süren müzakerelerde çerçeve mutabakata varıldı. Bu gelişme İsrail ablukası altında yaşayan Gazze’de de coşkuyla karşılandı.

Türkiye ile İsrail, İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen görüşmelerde, diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda mutabakata vardı. Konuya ilişkin taslak anlaşma ve mutabakat metinleri de hazırlandı. Anlaşmanın ise bugün imzalanması bekleniyor. İsrail, Mart 2013'te Türkiye'nin ilk talebini karşılayarak, tarihte ilk kez yabancı bir devletten özür dilemişti. Üst düzey bir Türk yetkiliden edinilen bilgiye göre, mutabakat kapsamında Türkiye'nin diğer iki şartı da kabul edildi. İsrail, "Mavi Marmara" saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödemeyi ve Türkiye'nin Gazze'deki insani duruma müdahalesini kabul etti.

YARDIM SEFERBERLİĞİ
Mutabakat çerçevesinde Türkiye, Gazze'ye insani yardım dahil sivil amaçlı malzemelerin girişini sağlayacak ve altyapı yatırımlarını gerçekleştirecek. Gazze halkının kullanımı için konutlar inşa edilecek ve 200 yataklı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi en kısa zamanda hizmete alınacak. Gazze halkının en acil ihtiyaçları olan elektrik ve içme suyu sorunu çözülüyor. Gazze'ye verilen elektrik ve su miktarı artırılacak. Yeni santraller yapılacak. Bu kapsamda, Gazze'nin yanı sıra Türkiye'nin Batı Şeria'ya yönelik öngördüğü Cenin Sanayi Bölgesi gibi kapsamlı projelerin hayata geçirilmesi kolaylaşıyor.

HAMAS KONU EDİLMEDİ
İddiaların aksine mutabakatta, Hamas ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmuyor. Üst düzey yetkili, Türkiye'nin Filistin devletine ve halkına güçlü desteğinin aynı şekilde süreceğini de vurguladı. İsrail ile sağlanan uzlaşmanın, 31 Mayıs 2010'dan beri sergilenen ilkeli ve kararlı tutum sayesinde kazanılmış bir diplomatik başarı olduğunu kaydetti. Türkiye'nin tüm şartları kabul edildiğine dikkan çeken yetkili; Filistin halkının koşullarının iyileştirilmesi için tarihi bir adım atıldığını, Mavi Marmara şehitlerimizin arzuladığı şekilde Gazze'ye insani yardım yapılmasının yolu açıldığını söyledi.

YILDIRIM AÇIKLAYACAK
Başbakan Binali Yıldırım da bugün saat 13.00'te Çankaya Köşkü'nde konuya ilişkin açıklama yapacak. Bu arada Türkiye'nin Gazze halkına yardımlarının Ramazan Bayramı öncesinde başlayacağı, bu kapsamda gemilerin de yola çıktığı öğrenildi.

MÜJDEYİ ERDOĞAN VERDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Erdoğan, Abbas'a Türkiye ile İsrail ilişkilerini normalleştirmeye yönelik müzakerelere ilişkin bilgi verdi. Erdoğan'ın, Gazze'deki insani durumun iyileştirilmesi hususunda İsrail'le mutabakat sağlandığını da belirttiği öğrenildi. Abbas'ın da gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiği bildirildi. Erdoğan, İstanbul'da kabul ettiği Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'e gelişmeler hakkında bilgi vermişti.
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget