LYS-2 Fen Testi Bitti. Fizik Zorladı

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kapsamında fen bilimleri alanında yapılan ve saat 10.00'da başlayan LYS-2, saat 12.15'te sona erdi.

Türkiye'de 81 il merkezi ile KKTC'de Lefkoşa'da gerçekleştirilen sınavda, 460 bin 362 aday başarılı olabilmek için ter döktü.

Sınav tek oturumda uygulandı ve adaylara toplam 135 dakika süre verildi.

Adaylara, LYS-2'de biyoloji, fizik ve kimya testleri için 30'ar soru soruldu ve her test için 45'er dakika cevaplama süresi tanındı.

Adaylar başvurularına göre, bugün saat 14.00'de yabancı dil alanındaki LYS-5'e, yarın ise edebiyat-coğrafya alanındaki LYS-3'e girecek.
 *********************************************************************

 LYS-2 Fen Bilimleri sınavında öğrenciler Fizik testinde oldukça zorlandılar. Müfredat dışı soru gelmemesine rağmen bazı sorularda ağdalı dil kullanılmış. Öğrenciler soruyu anlamak için birkaç kez okumak zorunda kaldılar. 2015 yılı Fizik sorularına göre hem zorluk derecesi artırılmış hem de daha çok bilgi ağırlıklı sorulara daha fazla yer verilmiştir. Fizik soruları dağılımı bakımından tüm müfredatı tarayıcı sorulardan oluşmuştur.

Kimya Testi öğrenciler için umut kaynağı oldu. Kimya soruları kolay, öğrencilerin beklediği tarzda sorulardan oluşmuştur. Geçen sene olduğu gibi bu sene de konu hâkimiyeti olan öğrenciler için kimya sorularını kolay geldi. Müfredat dışı soru gelmedi. Her zamanki gibi organik kimyadan 10 soru geldi.
Biyoloji sorular orta zorluk derecesinde geldi. Müfredat dışı soru sorulmadı. Konu dağılımında denge gözetildi. 2015 Biyoloji testiyle benzer zorluğa sahip. Yaklaşık beş sorunun seçici olduğu söylenebilir. Özellikle “Nükleik asit - protein sentezi” sorusu ve “Popülasyon genetiği” sayılabilecek soru daha çok dikkat çekiyor. Bunun dışında sürpriz sayılabilecek bir soru yok. Diğer sorular temel Biyoloji bilgisi ile çözülebilecek düzeyde. Sorular geneli itibariyle müfredata uygunluk gösteriyor. “Ekoloji” ve “Bitki biyolojisi” sorularının oranı biraz azalmış.
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget