LYS Birincilerinin Başarı Önerileri

Üniversiteye geçişte ikinci adım olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için sayılı günler kaldı. Adaylar, son günleri nasıl değerlendireceklerini düşünürken bir yandan da yoğun heyecan ve stres yaşıyor. Oysa geçen yıl dereceye giren öğrencilerin ilk tavsiyeleri, son haftada özellikle stresle başa çıkabilecek bir psikoloji içinde olunması gerektiği. Ayrıca süre kontrolü, uyku düzeni gibi konulara ağırlık verilmesini öneriyorlar. İşte geçen yılki sınavlarda üst sıralarda yer alarak, başarılarıyla Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde eğitim almaya hak kazanan gençlerin tavsiyeleri.

SORULARLA İNATLAŞMADIM
Musa Said Arık (2015 LYS -TM 1-2-3 Türkiye İkincisi/Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi)
Son dönemde düzenli çalışamıyordum. Bahar aylarında derse yoğunlaşmak biraz zorlayıcı olmuştu ama konuları çalıştığımdan eksiğim yoktu. LYS’de başarılı olmak için 1-2 yıl önceden başlamak gerekiyor. Bunun için de motivasyon düzenli olarak devam ettirilmeli. Biz, okuldan arkadaşlarla 10 kişilik bir ekip kurmuştuk. Okulda akşamları ders çalışır, sonra birimizin evine gider, onda devam ederdik. Bu süreci tek başıma atlatmadım, arkadaşlarımla birlikte geçirdim. Grup çalışmasında yapamadığım soruları onlarla paylaşır, birlikte bakardık. Son aylarda adaylar genellikle deneme çözmeye başlıyor ama ben konu tekrarı yapılması gerektiğini düşünüyorum. Son hafta özellikle uykuma, yediğim gıdalara özen gösterdim. Zamanı iyi kullandım. Sabahları erken kalkıp ders çalıştım, akşam yatış saatime dikkat ettim.
Son günlere doğru büyük stres oluşuyor. Ne kadar iyi hazırlanırsanız hazırlanın, bu duyguyla mücadele etmek gerekiyor. Sınavı zor yapan şey, sınav heyecanını yenmek. Soruları çözerken kaygıyı iyi yönetmelisiniz. Ben testlere baştan başlıyorum. Zorlayıcı soru testin başında da gelebilir. Bu nedenle buna hazırlıklı oldum. Sınavı bitirdiğimde atladığım sorulara geri döndüm. Soruyla inatlaşmadım. Tercih döneminde de dikkatli olmak çok önemli. Sosyal bilimlerle ilgili çalışmalar yapmak istiyordum. Toplumdaki "Doktor, hukukçu ol" baskısını dikkate almadım ve "Ne yaparsam mutlu olurum" diye düşünerek, iyi olduğum alanı seçtim. Üniversiteler farklı seçenekler sunabiliyor, bunlar kafa karıştırıcı olmamalı. Üniversitenin ili, akademik kadrosu, yabancı dil eğitimi benim incelerken önceliklerimdi. Mezunlarla da konuşmuştum. Kendi kararımı kendim verdim. Üniversitemin büyük bir kampusu olmadığı için biraz kafam karıştı ama iyi bir üniversite olması, sosyal imkânlar ve devlet ile vakıf arasında yaptığım seçim sonrası bu kararı verdim. Adaylar kaygıyla mücadele için konu tekrarı yapabilir. Unutmasınlar, sınav zorsa da kolaysa da bu herkes için geçerli olacak. Soruları çözerken takılırsanız telaşa kapılmayın, yeter.

SON GÜN İYİ DİNLENDİM
Zeynep Curabeyoğlu (2015 LYS TM-2 Türkiye 10'uncusu/ Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler)
Düzenli çalıştım. Ancak sınava az süre kaldığı için düzenli çalışma tavsiyesine ihtiyacınız yoktur. Şimdi yapmanız gereken sakin olmak ve sınava sayılı günler kala yavaşça elinizdeki test kitaplarını bir kenara bırakmak. Eğer benim gibi TM’ye hazırlanıyorsanız, arada bir kitap özetlerini gözden geçirmek veya birkaç formüle göz atmak dışında son hafta kendinizi yormayın. Sınava birkaç gün kala bolca deneme çözün ve süreye dikkat edin, hızlı ve dikkatli çözme alıştırması yapın. En önemlisi sınavın bir ölüm kalım meselesi olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Stres sadece size zarar verecek ve hiçbir faydası olmayacak. Zorlandığım soruda çok oyalanmadım. Motivasyonumu artırmak için ders programlarına bakıyordum. "Bu yıl dayanıp, gelecek sene bu derslerle ilgileneceğim" diyerek kendimi motive ediyordum. Ailem de bu süreçte bana destek oldu, güvendi. Çevremden bir baskı görmedim. Boş zamanlarımda arkadaşlarımla vakit geçirdim ve sınavda stres yapmadım. Sınavdan önce iyi dinlenin, iyi uyuyun, sınavdan çıkınca ne kadar rahatlayacağınızı düşünün sadece. Bu süreçte uykuma dikkat ettim, günde 8 saat uyudum, dinlendim. Sabahları 07.00’de kalkıyor, erken saatlerde ders çalışmaya başlıyordum. Sınav sırasında saate sık sık baktım. Hangi soruyu yetiştireceğime dikkat ettim.

SÜRE KONTROLÜ ÖNEMLİ
Kerem Sağlam (LYS MF-3 Türkiye 11’incisi/İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi-İngilizce)
LYS'de son haftaya hazır şekilde girdim. Eksik olduğumu düşündüğüm konuların farkındaydım. Sistemli şekilde konu tekrarı yaptım, eksikleri tamamladım. Kendimi çok yormadan son birkaç güne kadar çalışmayı bırakmadım. Hazırlık sürecinde bozulan uyku düzenimi sınav saatleri odaklı olarak düzeltmeye de çalıştım. Bu süreçte uykudan fedakarlık ettim. Sosyal hayatımda etkinlikleri azalttım. Son hafta genel tekrar ve eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuları tamamlamayla geçmeli. Süre sıkıntınız varsa son hafta da olsa bol bol deneme çözün. Son gün ise artık dersle ilişkinizi kesin. Çünkü LYS’yi bir gün ile kurtarmak diye bir şey yok. Son gün stresinizi atacak aktivitelere yönelin. Kafanızı sınavdan farklı bir yöne çevirin.
"Son günlerde kesinlikle ders çalışılmamalı" demek mantıksız çünkü öğrencinin kafasına takılan küçük ayrıntılar olur. Ya çıkarsa, diye aklınıza takılan konular olduğunda birkaç önemli noktanın üstünden geçebilirsiniz. Ama bunlar çoğalırsa ve sürekli her şeye "Tekrar bakmalıyım" derseniz, bu kafanızı karıştırmaktan başka işe yaramaz. Sınav sırasında kişisel olarak süre kontrolüne ve plana önem verdim. Öncelikleri iyi belirlemek lazım. Herkes hedeflerine uygun puan türlerinin sorularına daha çok önem vermeli. Ayrıca sınavda sınıftan gelen yabancı etkilere açık olmamak gerek. Bazı insanlar kesin başıma bir şey gelecek endişesiyle sınava girer. Bu gereksiz çünkü sınava sizinle beraber milyonlar girdi, giriyor ve girecek; herkes iyi-kötü onu atlattı. Sınavda size özel bir muamele olmayacak, dolayısıyla sizin için de bu süreç bir şekilde geçecek.
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget