TEOG'da Tüm Hesaplar Karıştı

Birinci dönem TEOG sınavlarında iki sorunun mahkemece iptali hesapları değiştirecek.


Birinci dönem TEOG sınavlarında iki sorunun mahkemece iptali hesapları değiştirecek. İki sorunun da doğru olduğunu savunan eğitimciler iptal gerekçesini isterken, bakanlık sorular hakkında yapılan analizlerde bir problem olmadığını ancak yerleştirme takvimini aksatmamak için kararı temyize götürmeyeceklerini açıkladı.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı 25-26 Kasım 2015'te yapılan birinci dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarındaki Türkçe dersi A Kitapçığı 8'inci ile İnkılap Tarihi dersi A Kitapçığı 4'üncü sorularının mahkeme kararıyla iptal edildiğini açıkladı. Bakanlık, bu soruların bütün öğrenciler için doğru kabul edilerek yeniden değerlendirme yapılacağını belirtti. Yeni puanlar dün e-okul sistemine işlendi.

İki sorunun da doğru olduğunu savunan eğitimciler, iptalin gerekçesinin açıklanmasını isterken, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri de yapılan analizlerde iptal edilen sorulara ilişkin bir problem olmadığını ancak yerleştirme takviminde bir gecikme yaşanmaması için yargı kararını temyize götürmeyeceklerini belirtti. Eğitimcilere göre 1 milyon 174 bin 427 ortaokul 8'inci sınıf öğrencisinin katıldığı TEOG'da iki sorunun iptali birçok açıdan hesaplamaları etkileyecek. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz konuyla ilgili şunları söyledi:

'ÖĞRETMENLER GEREKÇEYİ BEKLİYOR'
"Soruların neden iptal edildiğinin açıklanması gerekiyor. İptal edilen soruları inceleyen öğretmenler bir sorun görmediklerini ve gerekçeyi beklediklerini söylüyorlar. Bu iki sorudan başka bir iptal edilecek olan sorunun olup olmayacağını bilmiyoruz. Çünkü başka soru iptali isteyen dilekçelerin mahkemeye verildiğini biliyoruz. Aradan aylar geçtikten sonra verilen kararlar MEB'i de zor duruma sokuyor. İki soru bütün öğrencilerde doğru kabul edileceği için puanlar ve sıralamalar değişecek. Doğru yaklaşım soruları iptalden önce yanlış cevaplayanlara puan verilmesi değil soruya öğrencilerin verdikleri cevaplara bakılmaksızın o sorunun yok hükmünde olması şeklinde olmalı."
TEOG ortak sınavlarında elde edilen puanlar öğrencilerin hem karne notlarını etkiliyor, hem de liselere yerleştirmelerde kullanılıyor.

PUANLAR SİL BAŞTAN
EĞİTİMCİLERE göre TEOG'da iki sorunun iptalinin neden olacağı değişiklikler şöyle:
- Öğrencilerin birinci dönem TEOG puanı değişecek.
- Okul birinciliği elde edenlerle birlikte, birinci dönem TEOG'da tüm soruları doğru yaparak birinci olan öğrenci sayıları da artacak.
- TEOG sınavlarında her soru 5 puan değerinde olduğu için bu iki dersin birinci dönem karnesine yansıyan notları yükselmiş oluyor. Çünkü TEOG puanları liselere yerleştirmelerin yanı sıra karne notu olarak da kullanılıyor. Bu durum teşekkür ve takdir belgesi alan öğrencilerin sayısını da değiştirecek.
- İkinci dönem karne notları değişmeyecek ama yıl sonu başarı puanları da soru iptallerinden etkilenecek.
Etiketler:
Tepkiler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget