2016 LYS'de Puanlar Yükseldi, Sıralamalar Düştü

LYS’de üniversite adayları özellikle edebiyat testinde bu yıl yüksek başarı sergiledi. TM ve TS’de puanlar yükseldi ancak sıralamalar geriledi. Adayların tercihlerini puana değil, sıralamaya göre yapması gerekiyor.

Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) sonuçları açıklandı. Üniversite adayları için şimdi tercih maratonu başlayacak. Uzmanlar tercih listesini oluştururken puana değil, başarı sırasının dikkate alınması gerektiği konusunda adayları birkez daha uyardı. Başarı sıralamaları Matematik-Fen'de (MF) geçmiş yıllara göre çok fazla değişmedi. Ancak adaylar bu yıl edebiyat testinde yüksek başarı sergiledi. Geçen yıl yüzde 95.9 olan edebiyattaki başarı oranı bu yıl yüzde 49'u geçti. Bu değişim en çok Türkçe-Matematik (TM) ve Türkçe-Sosyal (TS) puan türüyle öğrenci alacak adayları etkileyecek. Edebiyattaki yükselme TM ve TS adaylarının puanlarını yükseltti ancak başarı sıralamalarını düşürdü. Örneğin geçen yıl puanı 320 binlerde olan bir adayın TM-3 puan türünde başarı sıralaması 54 binlerdeyken bu yıl aynı puanı alan bir adayın başarı sıralaması 100 binlere geriledi. TS-1 puan türünde 340 bin alan bir adayın başarı sıralaması geçen yıl 18 bin 500'lerdeyken bu yıl 30 binlere geriledi. Bu puan türlerinde tercih yapmak isteyen adayların başarı sıralamalarını dikkate alarak geniş bir yelpazede tercih yapmaları tavsiye ediliyor.

PUAN DEĞİŞİKLİKLERİNE DİKKAT
Adayların tercih listesini oluştururken bu yıl puanları değişen bölümlerde de dikkatli olması gerekiyor. Aralarında uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve gazeteciliğin de olduğu toplam 32 bölümün puan türü değişti. TM-2 puan türüyle öğrenci Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) sonuçları açıklandı. Üniversite adayları için şimdi tercih maratonu başlayacak. Uzmanlar tercih listesini oluştururken puana değil, başarı sırasının dikkate alınması gerektiği konusunda adayları birkez daha uyardı. Başarı sıralamaları Matematik-Fen'de (MF) geçmiş yıllara göre çok fazla değişmedi. Ancak adaylar bu yıl edebiyat testinde yüksek başarı sergiledi. Geçen yıl yüzde 95.9 olan edebiyattaki başarı oranı bu yıl yüzde 49'u geçti. Bu değişim en çok Türkçe-Matematik (TM) ve Türkçe-Sosyal (TS) puan türüyle öğrenci alacak adayları etkileyecek. Edebiyattaki yükselme TM ve TS adaylarının puanlarını yükseltti ancak başarı sıralamalarını düşürdü. Örneğin alan Avrupa Birliği ilişkileri, küresel siyaset ve uluslararası ilişkiler, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi programları bu yıl TM-3 puan türüyle öğrenci alacak. Puan türü değişikliğine uğrayan bölümler arasında TS-1 puanıyla öğrenci alan canlandırma filmi tasarım ve yönetimi, gastronomi ve mutfak sanatları, gazetecilik, görsel iletişim, halkla ilişkiler, medya ve görsel sanatlar ve reklamcılık bulunuyor. Bu bölümlere de bu yıldan itibaren TS-2 puanıyla öğrenci alınacak.

2 YENİ MODÜL EKLENDİ
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) Mart 2016'da üniversite adaylarına bilgi sunmak, tercihlerinde yardımcı olmak amacıyla hizmetine açılan "Yükseköğretim Program Atlas"a (YÖK Atlas),"YÖK Tercih Sihirbazı" ve "YÖK Mezun Atlası" isimli iki yeni modül ekleniyor. Yüzde 100 mobil uyumlu tasarlanan modüller, adayların bilinçli tercihlerde bulunmasını sağlamak ve kılavuzdaki şartları ile fırsatları fark etmemeleri nedeniyle yaşanabilecek tercih kazalarını da önlemek amacıyla eklendi. Adaylar, "Tercih Sihirbazı"nda üniversite türlerini (devlet, vakıf, KKTC, ve yabancı) bulundukları şehirlere göre sıralayabilecek, yükseköğretim programlarında puan türü, öğretim türü, bursluluk durumu, program ismine göre de arama yapabilecek. "Mezun Başarı Atlası" da lisans programlarından mezun olanların merkezi sınavlarda aldıkları puanları dikkate alarak üniversite ve bölümleri sıralama olanağı sağlayacak.
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget