2016 TEOG Tercihleri Adım Adım Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Lise tercihlerini yaparken hata yapmamk için adım adım tercihlerin nasıl yapılacağını sizinle paylaşacağız;

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçları açıklandı. Şimdi tercih listesi oluşturmak gerekiyor.

Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, İstanbul Avrupa yakasında oturan Yerleştirmeye Esas Puanının (YEP) 450,9923 ve Türkiye Geneli Yüzdelik Dilimi 7,48 olan bir öğrencinin tercih listesini adım adım oluşturmanın formulünü verdi.
İşte adım adım tercih yapmanın formulü:

1- MEB'in internet sitesinden e-okula giriniz.


TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 2
2- Bu sayfada sınav (TEOG-PYBS) ve nakil işlemlerinin altında 2016 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Kontenjan listeleri için tıklayınızı uygulayınız.


TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 3
3- Karşınıza okul türlerine göre tercih tabloları gelecek. Tercih listenizde hangi okul türlerine yer vermek istiyorsanız o tabloları işaretleyiniz.TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 4
4- Tercih yapmak istediğiniz ''il''i seçiniz. Örneğin "İstanbul".TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 5
5- "İlçe"nin karşısındaki "Tüm Liste"yi işaretleyiniz.


TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 6
6- Türkiye Geneli Yüzdelik Dilimine Göre Listele -1 "seçiniz" tıklayınız. Karşınıza gelecek ifade de "Aralığında"yı tıklayınız.


TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 7
7- Kendi yüzdelik diliminizi dikkate alarak (Örneğin % 7.48) bir aralık belirleyiniz. Örneğin 1'inci kutuya 4, 2'inci kutuya 10 yazınız ve "Listele"yi tıklayınız.TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 8
8- Karşınıza işaretlediğiniz okul türlerinden oluşan yüzdelik dilimine göre sıralı bir liste çıkacak.


TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 9
9- Bu listede sizin girme ihtimalinizin en yüksek olduğu okul % 7.59'luk dilimdeki Eyüp / Rami Atatürk Anadolu Lisesidir. Bu okulu tercih listenizin 15'inci okulu olarak belirleyiniz. Daha sonra yukarıya doğru okulun bulunduğu ilçeyi de gözeterek 14 okul seçiniz. Buna göre 14'üncü tercih Kağıthane Anadolu Lisesi (Almanca) 7.47'lik dilimde. Mesafe olarak gidemeyeceğiniz okulları aradan çıkararak yukarıya doğru 1'inci okula kadar okul seçmeye devam ediniz.
TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 10

10- Şimdide kendinizi garantiye almak için 15 okuldan geriye doğru aynı mantıkla 25'inci okula kadar okul seçmeye devam ediniz.


TEOG'da Adım Adım Tercih Listesi Oluşturma 11
10- Şimdide kendinizi garantiye almak için 15 okuldan geriye doğru aynı mantıkla 25'inci okula kadar okul seçmeye devam ediniz.

11. Tercih listelerinizi kaydedin
Milli Eğitim Bakanlığın http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerine giriş yaparak seçtiğiniz okulların kodlarını kaydediniz.
Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği "Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu"na bağlı kalarak yapacak.


12. Tercih Listelerini Değiştireme
Tercihlerle ilgili herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapılmak istenirse, okul müdürlükleri tarafından yapılacak olan elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemleri tamamlanmış olacaktır. Bu yüzden tercihleriniz yaparken acele etmeyin ve dikkatli olun

Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget