2016 TEOG Tercihleri Neye Göre ve Nasıl Yapılacak?

TEOG YEP açıklandı. Şimdi herkesin aklında yeni soru işaretleri var. Yazımızda bu soru işaretlerinizin her birine çözüm olmaya çalışacağız. Sorularınızı yorum yazarak bize ulaştırabilirsiniz…


 YEP açıklandı. YEP ile birlikte il yüzdelik dilim, Türkiye yüzdelik dilimleri de açıklandı. Öğrenciler ve veliler neye göre tercih yapacaklarını soruyorlar.

TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?
Yerleştirme işlemleri için tercihler 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 25 Temmuz 2016 saat 17:00’ye kadar http://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapılabilecek. Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu – Ek 1” doldurulup veli tarafından imzalanacak ve herhangi bir ortaokul müdürlüğüne teslim edilecektir. Okul müdürlüğü tercih işlemlerini bu forma bağlı kalarak veli adına yapacaktır. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecektir.

TERCİHLER YÜZDELİK DİLİME GÖRE
Tercih yaparken en güvenilir veri Türkiye sıralamasıdır. Ancak MEB sıralama açıklamadı. Yani öğrenciler illerinde ve Türkiye genelinde kaçıncı olduklarını bilmiyorlar. Ancak TEOG'da Yüzdelik Dilime Göre Sıralamamızı Nasıl Buluruz? başlıklı yazımızda anlattığımız gibi sıralamanızı hesaplayabilirsiniz… Bu noktada sıralamamızı bilmemizi anlamsızlaştıran bir durum ortaya çıkıyor. Bu durum “önceki yıllarda okulları kazanan son kişilerin Türkiye sıralamasını bilememiz”. Bu sebeple sıralama hesaplama yapmamızın bize pek faydası olmayacaktır. En güvenilir ikinci veri yüzdelik dilimdir. Burada da il yüzdelik dilim mi önemli Türkiye yüzdelik dilim mi sorusuyla karşılaşıyoruz. Tavsiyem hangisi daha büyük ise o veriyi baz alın. Bu şekilde tercihleriniz daha garanti olur.

HANGİ ARALIKTA TERCİH YAPMALIYIZ?
Tercihlerinizi yüzdelik diliminiz bir kaç puan altından başlayarak, bir kaç puan üstünde bitecek şekilde yapmalısınız.
Örneğin; İl yüzdelik dilimi 8,45 ve Türkiye Yüzdelik dilimi 9,72 olan bir öğrenci tercihlerini yüzdelik dilimi 7 ile 12 arasında olan okulları yazarak yapabilir.

Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget