FETÖ'ya Gizli veya Açık Destek Veren Memurlar Temizlenecek

Kamudaki FETÖ'cü temizliğinde bundan sonra izlenecek yol netleşti: Önce görevden el çektirilecek. Ardından imza yetkisi alınıp maaşı düşürülecek. Soruşturmanın sonucu göre de memuriyetten ihraç edilecek

Milli iradeye darbe girişiminde bulunan FETÖ'ye destek veren kamu çalışanlarına ihraç yolu göründü. Kamudaki görevden almalar devam ederken bundan sonraki süreç de netleşti. Kamunun tamamında 'dip bucak' temizliği altında FETÖ yapılanmasına açık, gizli destek veren bürokratlar görevlerinden alınacak. Soruşturma darbe ve terör örgütüne destek kapsamında yürütülecek. İdari işlem kapsamında ellerinde bir imza yetkisi olmayacak. Memurlar bilgi ve belge kaçırmaması için görevden el çektirildi. Delil karartma ve belgelerin yok edilmesi şüphesiyle soruşturma boyunca görev yapmayacaklar. Bu kişiler kamu binasına giremeyecek. Maaşlarını üçte iki oranında alacak. Bu kişilerin emeklilik sigorta primleri yatırılmaya devam edecek. Sağlık hizmetlerinden de yararlanabilecek.

MEMURİYETTEN İHRAÇ
Soruşturmanın sonucuna göre adli ve idari cezai yaptırım uygulanacak. İdari yaptırımda disiplin cezası başta olmak üzere memuriyetten ihraç yolu da görünüyor. Bir Başbakanlık yetkilisi "Soruşturma devam edene kadar bu memurlar görev yaptığı binaya giremeyecek. Maaşı düşecek. Bilgi ve belgenin dışarıya kaçırılma endişesi var. Sonuçta darbe girişiminin arkasındaki bir örgüte destek veren kamu çalışanlarından bahsediliyor" dedi.
Paralel devlet yapılanmasıyla mücadele kapsamında 51 yıl önce yazılan, 47 yıldır yürürlükte olan Devlet Memurları Kanunu'nun yeniden yazımına ilişkin çalışmalar hız kazanacak.
Ercan Baysal
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget