Kolejlerde Kontenjanlar Neden Boş Kaldı?

Kolejde yüksek puan boş kontenjan getirdi

Yabancı özel liseler ilk önkayıt dönemini geçtiğimiz cuma günü tamamladı. Ama 4 okul hariç birçok okul son yılların en fazla “boş kontenjanını” gördü. Gerçekçi olmayan “yüksek puanlar” okulların bu sonucu almasında en büyük etken oldu. Amerikan Robert Lisesi bile tarihinde ilk kez 83 boş kontenjanla ilk dönemi kapattı. Üstelik de geçen yıla göre okulun kontenjanı 22 kişi azaldı.
Peki neden okullarda bu kadar boş kontenjan kaldı?

Bunun en büyük nedenlerinin başında geçmiş yıllara göre bu yıl TEOG şampiyonlarının sayısının daha az olması geliyor. Bir yıl önce 4 binlerin üzerinde olan sayı bu yıl mahkeme kararıyla iki sorunun tüm öğrenciler tarafından doğru yapmış kabul edilmesine rağmen ilk dönem 1540, ikinci dönem ise yalnızca 987 oldu. Bu öğrencilerin tümünün de özel okula gitmeyecekleri dikkate alınmadan açıklanan yüksek puanlar bu tabloyu çıkardı.
Okullarda boş kontenjanları konuştuğumuz bazı okul yöneticileri yüksek puan açıklama gerekçelerini “yüksek puanlı burslu öğrenci almak” olarak açıklıyor. Bu yöneticilerden biri, “TEOG şampiyon sayısının geçmiş yıllarla kıyasladığımızda bu yıl az olduğunu biliyoruz. Özel okulu tercih edecek öğrenci sayısının da bu öğrencilerin tümünü kapsamadığının farkındayız. Bunu tahmin ediyorduk ama yine de puanlarımızı yüksek açıkladık. Çünkü yüksek puandan burslu öğrencileri seçmek istedik. Zaten birçok okul ikinci kayıt döneminde ve serbest kayıtlar başladığında taban puanlarını düşürür. Bu süreçte burs verilecek öğrenciler seçilmiş oldu” diyor.
“Hormonlu notlar gibi hormonlu puanlar açıklandı” diyen bir başka okul yöneticisi ise, “Tam yapan çocukların sayısını hesaplamadan yüksek puandan öğrenci almaya çalışanlar boş kaldı” diye konuşuyor.
Çocuklarını koleje kaydettirmeyi isteyen birçok aile ise ilk kayıt dönemi için açıklanan taban puanlar ile büyük hayal kırıklığı yaşadı. Birçok ailenin sorusu “taban puanlar düşer mi?” oluyor.
İkinci dönem için birçok okulda zaten puanlar düşmeye başladı. Ancak en dikkatli olunması gereken zaman kolejlerde 13-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek serbest kayıt dönemi olacak. Okulların büyük kısmı bir an önce kontenjanlarını doldurmak ve tatile başlamak için iki gün boyunca sabah önkayıt-öğleden sonra kesin kayıt yapmayı planlıyor. İşte bu süreçte aileler okulların açık kontenjanlarını ve yeni taban puanlarını dikkatli takip etmek zorunda kalacak.
Bu arada gelen telefonlardan ve mesajlardan birçok ailenin özel okula kayıt yaptırdıkları anda devlet liseleri için tercih listesi hazırlayamayacaklarını bilmedikleri görülüyor. Eğer çocuğunuzu bir özel okula kayıt yaptırırsanız bu kayıt e-okul sisteminde görülecek. Bu yüzden de e-okul üzerinden devlet liseleri için tercih yapmak istediğinizde çocuğunuz bir okulda kayıtlı göründüğü için tercih ekranı size açılmayacak. Bu yıl “Özele kayıt yaptırıp devlette şansını deneme” seçeneğiniz yok. Ama özel okula kayıt yaptırdıktan sonra 3 kez yapılacak nakiller döneminde devlet okulları için bu şansınızı deneyebilirsiniz.
PERVİN KAPLAN
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget