Özel Okula Kayıt Yapanlar TEOG Tercihi Yapabilir mi?

Beklenen gün geldi çattı! TEOG sınavlarının ardından başlayan büyük bekleyiş sonuçların açıklanmasına yönelikti ve sonuçlar açıklandı. Sonuçların açıklanması ile birlikte tercih sürecine de start verildi. Merak edilen konu ise özel okula kayıt yapanlar tercih yapabilir mi oldu. Detaylar ise şöyle;

Beklenen gün geldi çattı! TEOG sınavlarının ardından başlayan büyük bekleyiş sonuçların açıklanmasına yönelikti ve sonuçlar açıklandı.Sonuçların açıklanması ile birlikte tercih sürecine de start verildi. Merak edilen konu ise özel okula kayıt yapanlar tercih yapabilir mi? 2016 yılı TEOG sınavlarının arından öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) e-Okul sistemi üzerinden veliler ve öğrenciler için açıklandı. Bu puanlarla tercih yapacak öğrenciler yerleşecekleri liseler için çok heyecanlılar. Ancak bu sene bir değişiklik oldu ve özel okullar tercihler daha gerçekleşmeye başlamadan önce kayıt aldılar. Bu nedenle sorulan soru ise özel okula kayıt yaptıranların tercih haklarının olup olmadığı oldu.

ÖZEL OKULLARA KAYITLAR TAMAMLANDI
Tercih başvurularının start aldığı 15 Temmuz 2016 tarihinden evvel özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme işlemlerine yönelik tercih yapabiliyorlar mı?
30 Haziran 2016 - 14 Temmuz 2016 tarihlerinde özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler, tercihte bulunma haklarını kaybetmişlerdir. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı tamamı ile açılmayacak. Bu öğrenciler okul değiştirmeyi arzu ederlerse bu işlem yerleştirmeye esas nakil sezonunda, nakil şartlarını taşıyanlar için geçerli olacaktır.

TEOG NAKİL İŞLEMİ
Veliler ve öğrenciler TEOG Nakil İşlemleri yaptırmak için lise boş kontenjanları ve taban puanları ile ilgili detayları Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi e-Okul ile (e-okul.meb.gov.tr) internet adresi üzeriden görebilecekler.

YENİ DÖNEM'DE TEOG LİSE NAKİLLERİ
Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu sene gerçekleştirmiş olduğu yeni düzenlemeler ile öğrencilerin TOEG Nakil Başvurularında 5 Tercih Hakkı sağlanacak. Bu sene nakil başvurusunda1 değil, 5 tercih hakkı bulunacak. Öğrenciler bu tercihleri ile Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) üstünlüğüne dayalı olarak bu okullardan birisine yerleştirilebilcek. Kesin kayıtlar otomatik olarak gerçekleştirilecek.
YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER İÇİN:
TEOG lise tercihini gerçekleştiren öğrencilerin 25 tercihinden birine bile yerleşemediği halde sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kayıtları yapılacak. Fakat bu öğrenciler Bakanlığın belirlediği belli tarihlerde boş kontenjanlara nakil edilebilecekler.

TEOG NAKİL İŞLEMLERİ:
MEB tarafından ilan edilen TEOG Yerleştirme sonuçlarının ardından nakil işlemleri yapacak olan öğrenciler eğitim görmek istedikleri okulların boş kontenjanına nakil başvurusu gerçekleştirebilecek. Ağustos'ta yapılacak olan nakil başvuruları 4 gün sürecek ve Ağustos 2016 günü son bulacak.

NAKİL İŞLEMLERİ İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN TAKVİM:
08 Ağustos 2016 Boş Kontenjanların İlan Edilmesi
09-15 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
19 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
19-23 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
26 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı
26-31 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
05 Eylül 2016 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı
05-08 Eylül 2016 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları

İçerisinde Nakil Tercih Başvuruların Alınması 09 Eylül 2016 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Nakil Yerleştirme

Sonuçlarının İlanı 19 Eylül 2016 2016-2017 Öğretim Yılı Açılışı
Etiketler:
Tepkiler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget