Sözleşmeli Öğretmenlik Yasal Olarak Nasıl Uygulanacak?

Bu yazımızda sözleşmeli öğretmenlikle ilgili ücret, çalışma şartları, kadroya geçiş ve vb. birçok konudaki merak edilenleri izah etmeye çalışacağız.


Sözleşmeli öğretmenliğe atama nasıl olacak? Kadroya nasıl geçecekler?
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi. 652 sayılı KHK'ye eklenen ek 5'inci maddede sözleşmeli öğretmenliğe atamanın nasıl olacağı ve kadrolu öğretmenliğe geçiş süreci açıklanmıştır. Buna göre sözleşmeli öğretmenliğe atama süreci ile kadroya geçişi şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Kalkınmada Birinci Derecede Öncelikli Yörelerde Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdamına gidilecek.
2- Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacak.
3- Atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamayacaklar. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabi olacak. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacaktır.
4- Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacaklar. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacak ve bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.
5- Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı'nın görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmelikle düzenlenecektir.

Sözleşmeli öğretmenler ne kadar ücret alacak?
Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz komisyonda şu ifadeleri kullanmıştır; "Ücreti ne olacak? Kesinlikle kadroludan daha aşağı olmayacak. Şu anda da sözleşmeli öğretmen maaşı 2016'da 2.194 lira, ek ders de 539; 2.700 küsur gibi oluyor. Ama, gerçekten maaşlarını iyileştirmek, ek derstir... Zaten puan da veriyoruz. Orada kaldığı süre için diğer yerlere nazaran daha fazla puan veriyoruz. Ama, bundan sonra biz Maliye'yle görüşeceğiz. Yani, mali yönüne tek başımıza karar veremiyoruz, hükümetin politikası. Gerçekten, hükümetimizin de genel şeyi... Öğretmenleri diğerlerinden cazip hale getirmemiz lazım. Ne yapmamız lazım? İşte, maaşlarının gözden geçirilmesi dahil, özendirme dahil, hatta öğretmen seçiminden, eğitim fakültelerine gitmeden önce başlayarak da o strateji belgesinde."
Ayrıca, sayın Bakan; "kariyer basamaklarının oluşturulması -Strateji Belgesinde- özendirici tedbirlerin alınması, eğitim öğretim kurumlarının sınıflandırılması, öğretmen maşlarının yeniden gözden geçirilmesi, öğretmenlerin bireysel çalışma yapabilmelerine imkan sağlayan ortamlar oluşturulması, öğretmenin mesleki uygulama ve eğitim kurumunun yönetimine ilişkin yetki ve sorumluklarının artırılması da dahil olmak üzere birçok öneri bu strateji belgesinde var. Hangi illere yapılacak bu? Zaten kalkınmada birinci derecede öncelikli yöreler deyince Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ın da olduğu iller.
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget