TEOG'da Matematik ve İngilizce Net Ortalaması Arttı

Geçmiş sınavlarda oldukça düşük çıkan matematik ve İngilizce testlerinin puan ortalamaları bu yılki TEOG’da 50’leri aştı

1 milyondan fazla 8'inci sınıf öğrencisinin iyi bir liseye girebilmek için ter döktüğü TEOG sınav maratonu geçen hafta Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) açıklanmasıyla son buldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) TEOG istatistikleri özellikle matematik ve İngilizce öğrenimi konusunda umut verici veriler ortaya koydu. Geçmiş sınavlarda 30'larda olan İngilizce ve fen testlerinin puan ortalamaları bu yılki TEOG'da 50'lilere ulaştı. Bu yıl her iki dönem sınavlarında matematikte puan ortalaması 42.48, İngilizce'de 56.16, fen ve teknolojide ise 57.05 oldu. Uzmanlar puan ortalamalarının her yıl daha çok arttığına dikkat çekerek "OKS ve SBS dönemlerinde matematik, yabancı dil ve fen ortalamaları diğer derslere göre bariz olarak düşüktü. Bu yıl TEOG sınav sisteminin de getirisiyle aradaki farkların azaldığı görülüyor" değerlendirmesinde bulundu.
59 SÜPER ŞAMPİYON ÇIKTI
TEOG'da tüm soruları doğru yanıtlayan öğrenci sayısı ilk dönem bin 525, 2'nci dönem ise 987 olarak açıklanmıştı. Ancak MEB verileri sınavda şampiyonlar şampiyonu olan öğrencilerin de olduğunu ortaya koydu. Her iki dönem sınavlarındaki soruların tamamını doğru yapan ve 6, 7, 8'inci sınıf yılsonu başarı puanları 100 olan 59 öğrenci olduğu belirlendi. Diğer bir ifadeyle toplam 59 öğrencinin YEP'i 500 tam puan olarak hesaplandı. Aynı verilere göre kız öğrencilerin erkeklere göre daha başarılı olduğu ortaya çıktı. Kız öğrencilerin puan ortalamaları 1'inci dönem 61.76 2'nci dönem 68.47 iken erkek öğrencilerin puan ortalamaları 1'inci dönem 54.47, 2'nci dönem ise 56.14 olarak hesaplandı.
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget