İşte Cerablus Harekatının Şifreleri ve Bilinmeyenleri

Türkiye, sınırımızdan görülebilen Suriye'nin Cerablus kentine askeri operasyon başlattı. DAEŞ'e karşı başlatılan operasyona, "Fırat Kalkanı" ismi verilirken, Türkiye'nin operasyon için Cerablus'u seçmesinin önemli nedenleri var.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bugün sabah saat 4'te Halep'in kuzeydoğusunda yer alan Cerablus'a operasyon için düğmeye bastı. Saat 4'te tankların topçu atışıyla başlayan operasyon, saat 6'da TSK jetlerinin nokta atışlarıyla devam etti.

Türkiye'nin, "Fırat'ın batısı kırmızı çizgimiz" diyerek iki yılı aşkın bir süredir uyardığı Cerablus neden bu kadar önemli? Cerablus'u önemli ve stratejik bir nokta haline getiren birkaç başlık var;

Türkiye, iki yıldır Cerablus'un önemli bir nokta olduğunu vurguluyordu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sadece birkaç saat önce, "Cerablus için her türlü desteği sağlayacağız" diyerek olası bir operasyonun sinyallerini vermişti.

Birinci Dünya Savaşı öncesi paylaşım haritalarının yapıldığı dönemde olduğu gibi bugün de bölgenin kaderinin çizileceği yer, yine Cerablus olacak.

Cerablus, dün, bugün ve yarın...

Cerablus, tarihin en önemli medeniyeti Mezopotamya'nın kurulduğu Fırat'ın yanı başında yer alması sebebiyle, bugünümüz ve geleceğimiz için de çok önemli bir yer tutuyor. Tarihte nasıl belirleyici bir rol oynamışsa, bugün de aynı rolü oynuyor ve yarın da oynamaya devam edecek. Hatta şunu net bir şekilde ifade edebiliriz; Cerablus, Suriye devrimi için de kilit nokta, Cerablus'a hakim olan, Suriye'de de belirleyici bir konuma sahip oluyor.

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Cerablus'un önemini şu sözlerle ifade ediyor; "Yıllar önce Arabistanlı Lawrence'ın Osmanlı İmparatorluğu'nun kaderini çizmek için geldiği yerlerden biriydi Cerablus. Birinci Dünya Savaşı öncesi paylaşım haritalarının yapıldığı dönemde olduğu gibi maalesef bugün de bölgenin kaderinin çizileceği yer, yine Cerablus olacak"
YPG Münbiç'i ele geçirince Cerablus tehlikeye girdi

Geçtiğimiz haftalarda terör örgütü PYD, Cerablus'un sınırındaki Münbiç'i ele geçirdi. PYD'nin Münbiç'i ele geçirerek ilerlemesi, TSK'nın operasyon düzenlemesini zorunlu hale getirdi.

DAEŞ'in elindeki son şehir

Gaziantep'in Karkamış ilçesinin tam karşısında yer alan Cerablus, DAEŞ'in elinde kalan son kenti. Türkiye'nin 911 kilometrelik Suriye sınırında DAEŞ'in elindeki son bölge olan Cerablus, bunun için de çok önemli bir noktayı temsil ediyor.

Kuzey Suriye'de bir Kürt kantonu oluşturulması için Cerablus'u ele geçirmeye çalışan PYD, eğer bölgeyi alırsa, sınırımızda kontrol tamamen PYD'nin eline geçmiş olacak. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Suriye'nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına asla izin vermeyeceğiz" ifadeleriyle keskin bir şekilde tavrını ortaya koymuştu. Bu açıklamalardan sadece birkaç gün sonra, Türkiye Cerablus'a askeri operasyon için harekete geçti. 


Neden yapıldı?
Cerablus, IŞİD’in Türkiye sınırında üstlendiği son bölge. 6 Ocak 2014’te IŞİD'in kontrolüne girdi. TSK'dan verilen bilgilere göre, 9 Ocak 2016'dan itibaren bölgeden Türk tarafındaki yerleşim merkezleri ve hudut karakollarına IŞİD tarafından 57 havan, 79 Katyuşa ve 2 adet tanksavr güdümlü mermisi atıldı. 21 sivil hayatını kaybetti. Son olarak 19 Ağustos 2016'dan itibaren de 23 havan ve 2 Katyuşa mermisi Türkiye'ye düştü. 
Cerablus aynı zamanda, PKK'nın Suriye kolu PYD’nin kontrolündeki, daha önce birleşen Cezire ve Kobani kantonları ile batıdaki Afrin kantonu arasında kalıyor. Bu bölgenin PYD’nin kontrolüne girmesinden ve sınır boyunca uzanan bir Kürt koridoru yaratılma ihtimalinden Türkiye rahatsızdı. 
Amacı ne?
Harekâtın başlamasının ardından Anadolu Ajansı’nın geçtiği haberde harekâtın amacı için, “Sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor. Harekât sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor” ifadeleri kullanıldı.
Nasıl başladı?
Harekât 04.00 sularında başladı. Sınırdan topçu ve çok namlulu roketatar (ÇNRA) atışları başlatıldı. 81 hedefe 294 atış yapıldı.
04.05'te daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makineleriyle geçitler açıldı.
06.08'de Türk F-16 savaş uçakları da IŞİD hedeflerini vurdu. 06.10 ve 06.30’da iki hava herekâtı daha yapıldı. 07.50 itibarıyla 12 hedef vuruldu. Halen iki F-16, anlık tespitlerle hedefleri vuruyor. 
Saat 11.00 sıralarında da tank birlikleri Suriye sınırından içeri girdi. 
Kimler katılıyor?
Harekât, Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve IŞİD karşıtı koalisyona üye ülkelerin hava kuvvetleri tarafından yapılıyor. Anadolu Ajansı, saat 11.19'da Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının da Suriye sınırından yaklaşık 3 kilometre içerdeki Keklice köyüne ulaşmak üzere olduğunu duyurdu. 
TSK, harekâta katılan birimlerini şöyle açıkladı:Piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil),Tank ve Topçu Birlikleri (Çok Namlulu Roketatar - ÇNRA) ,Geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri,Muharebe birlikleri,Lojistik destek unsurları,Lojistik destek unsurları,Hava Kuvvetleri'nin hava ve yer destek unsurları (İHA'lar dahil)

Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget