TEOG Yerleştirme Sonuçları ve Boş Kontenjanlar Bugün Açıklanacak

TEOG sınavına 1 milyon 168 bin 48 öğrencinin katıldığına dikkati çeken Yılmaz, TEOG sınavına giren öğrencilerin yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanların bugün açıklanacağını belirtti.

Yılmaz, öğretmenlerin mazerete bağlı aile birliği, sağlık özrü ve buna benzer yer değiştirme takviminin de devam ettiğini dile getirdi.

TEOG sınavına 1 milyon 168 bin 48 öğrencinin katıldığına dikkati çeken Yılmaz, TEOG sınavına giren öğrencilerin yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanların bugün açıklanacağını belirtti.

- "Paralel Devlet Yapılanmasına ait okullarda 138 bin öğrenci var"
Yılmaz, KHK ile kapatılan özel okul öğrencilerinin nakil ve diğer işlemlerine ilişkin de bilgi verdi.
Paralel Devlet Yapılanmasının darbe girişiminde bulunmasının bu kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin hızlı şekilde bu kurumlardan ayrılmasına neden olduğunu dile getiren Yılmaz, bir kaç gün içerisinde binlerce öğrencinin terör örgütüne ait bu kurumlardan ayrıldığını, yüzlerce öğrencinin bu kurumlardan çıkışının devam ettiğini aktardı.
Yılmaz, Paralel Devlet Yapılanmasına ait okullarda 138 bin öğrenci bulunduğunu, bu öğrenciler için de Bakanlığın çalışmalarını başlattığını söyledi.
Devlet okullarına bu öğrencilerin nakil ve puan sistemiyle nakillerini gerçekleştireceklerini anlatan Yılmaz, çocukları mağdur etmeyeceklerine, bu anlamda bütün tedbirleri aldıklarına vurgu yaptı.
Yılmaz, öğrencilerin istedikleri her zaman nakil ekranlarından başvurularını yapıp puanlarına göre bir okula yerleşebilecek durumda olduklarını ifade etti.

Bakan Yılmaz, KHK ile kapatılan özel okullardaki toplam öğrencilerden 20 bine yakın öğrencinin özel okullara, 60 bine yakın öğrencinin de devlet okullarına geçtiğini bildirdi.
Yılmaz, Suriyeli öğrencilerin geçici barınma merkezlerindeki eğitim seviyelerinin yükseltilmesi için Suriyeli öğretmenlerin pedagojik bilgilerinin artırılması amacıyla finansmanı UNICEF tarafından karşılanmak üzere 514 Suriyeli öğretmenin yetiştirileceğini hatırlattı.
Ayrıca, Yılmaz, çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınmasının reform niteliğinde olduğuna işaret etti.
Darbe girişimi sonrası özel ve devlette görevden alınan personelle ilgili de bilgi veren Yılmaz, şöyle devam etti:
"Kayyuma devredilmiş kurumlar dahil, Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili okul ve kurumlarda çalışan 27 bin 424 eğitim personeli ve diğerler personelin çalışma izinleri iptal edilmiş durumdadır. Bu personelin resmi veya özel eğitim kurumlarında görev almasına izin verilmeyecektir. Terör örgütüyle bir şekilde irtibatlı olduğu değerlendirilen 33 binin üzerindeki kamu görevlisi hakkında da görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmıştır. Bu personelin yaklaşık 100 kadarı merkez teşkilatında görev yapmaktadır. Bu kişiler hakkında gerekli inceleme ve değerlendirme çalışmaları mümkün olan en kısa sürede tamamlanacak ve KHK ile haklarında nihai karar oluşturulan komisyonca verilecektir."

- "Yerleştirmelerde öğrencilerin puanlarını dikkate alacağız"
Askeri okullardaki öğrencilerin tercih işlemlerine ilişkin de Yılmaz, tercihlerin e-Okul sistemi üzerinden zamana bağlı olmaksızın 22 Ağustos tarihine kadar alınacağını belirtti.
Kapatılan Kuleli Askeri Lisesi, İzmir Maltepe Askeri Lisesi, Bursa Işıklar Askeri Lisesi, İstanbul Heybeliada Asker Lisesi, Ankara Bando Astsubay Hazırlama Okulu öğrencilerinin nakillerine de değinen Yılmaz, "Geçen yıl 9. sınıfta okuyup bu yıl 10. sınıfa geçen öğrencilerimiz fen ve sosyal bilimler liseleri dışındaki bütün ortaöğretim kurumlarını tercih edebileceklerdir. Fen ve sosyal bilimler liseleri 9. sınıftan itibaren farklı bir program uyguluyorlar. Müfredat arasında uyumsuzluk olduğundan dolayı bu liseler hariç tutuldu. Yine Bando Mızıka Okulu'ndaki çocuklar da güzel sanatlar liselerine nakil yoluyla başvuru yapabileceklerdir." değerlendirmesinde bulundu.
Yılmaz, 10. sınıfta müfredatın farklılaştığını hatırlatarak, "Meslek liselerinde, imam hatip liselerinde farklı müfredat uygulanıyor. Dolayısıyla 10. sınıftan 11. sınıfa, 11. sınıftan 12. sınıfa geçen öğrenciler sadece puanlarına uygun Anadolu liselerine kayıt yaptırabilecekler. Bu öğrenciler il ve ilçelerdeki milli eğitim müdürlüklerinden nakil komisyonuna başvuracak ve yerleştirme işlemlerini bu komisyonlarca gerçekleştirileceğiz. Öğrenciler ülke genelinde istediği ili de tercih edebileceklerdir. Yerleştirmelerde öğrencilerin puanlarını dikkate alacağız." ifadesini kullandı.
Öğrencilere SBS veya TEOG'da o dönem tabi olduğu sisteme göre aldıkları puanlar üzerinden tercih hakkı vereceklerini belirten Yılmaz, "Örneğin öğrenci taban puanı 470 olan bir Anadolu lisesine girmek istiyorsa oraya yetmiyorsa puanına uygun liseye yerleştirmesi yapılacaktır." dedi.

KHK ile kapatılan özel okullara ilişkin de bilgi veren Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Milli güvenliğe tehdit olduğu tespit edilen, değerlendirilen yapı, oluşum, grup ya da terör örgütlerine iltisakı belirlenen özel öğretim kurumları ve özel öğrenci yurtları 667 sayılı KHK ile bin 56 özel okul, 821 özel yurt, 234 diğer olmak üzere 2 bin 111 özel öğretim kurumuyla ilgili kapatma işlemi yapılmıştır. Bu sayı şöyle değişebilmektedir, içlerinden bir kaç tane hatalı olanlar yine çıkartılacaktır. Ancak KHK'da bir Değerlendirme Komisyonu bu listede yer almayan okulların da tekrar ilave edilebileceği, kapatılabileceği belirtilmektedir. Dolayısıyla da bu arada ola ki bir valilikten 'Bizim okulda da bu yapıyla bağı, irtibatı olduğu düşünülen yurt, okul veya kurs, etüt merkezleri vardır', böyle birisi bize geldiğinde komisyonumuz tarafından değerlendirilip gereği yapılacaktır."
Yılmaz, 2016-2017 eğitim öğretim döneminin çok daha sorunsuz ve iyi bir şekile devam etmesini isteyerek, beklentileri en üst seviyede karşılamak için üzerlerine düşen vazifeyi yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

- "Herkes üzerine düşeni yaptı"
Bir gazetecinin, "15 Temmuz'da çok kritik telefon görüşmeleri yaptığınızı biliyoruz. O geceye ilişkin sizin bizimle paylaşacağınız notlar var mıdır?" sorusu üzerine Yılmaz, şu yanıtı verdi:

  "Herkes olması gerektiği yerde oldu, herkes üzerine düşeni yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız üzerine düşeni yaptı. TBMM milletvekilleri çalışmaları gerekiyordu, çalıştılar. Ben de Başbakanlıktaydım, saat 22.00 gibi. 'Ankara'da olan bakanlarımızın Başbakanlıkta olmaları uygun olur' dendiği anda, süreç içerisinde herkes yapması gereken neyse yerine getirmiştir. Herkes süreç içerisinde yapması gerekeni yaptı, görevini yerine getirdi. Aydınlık bir güne uyandık. Aziz milletimize ve görevine yapan basında dahil olmak üzere herkes teşekkür ediyoruz."

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget