TEOG'da Her Sorunun Puanı Eşit mi?

TEOG ortak sınavlarında yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecek. Her oturum başladıktan sonra ilk 20 ve son 5 dakika öğrenciler salondan çıkamayacak. Geç kalanlara ek süre verilmeyecek.

TEOG ortak sınavlarında yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecek. Her oturum başladıktan sonra ilk 20 ve son 5 dakika öğrenciler salondan çıkamayacak. Geç kalanlara ek süre verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü TEOG adaylarına, ailelerine ve öğretmenlerine destek olmak için üç ayrı ‘Bilgilendirme Kılavuzu’ hazırladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın görüşlerinin de yer aldığı kılavuzlarda hem sınav dönemlerinde, hem de diğer zamanlarda aile çocuköğretmen ilişkisini güçlendirmek için önerilerde bulunuluyor. Öğrencilere TEOG ortak sınavları ile ilgili genel bilgiler veriliyor.
Kılavuzda adayların kaygısını yenmek için öncelikle sınavları tanıması gerektiği anlatılıyor, hedefi belirleyerek bu doğrultuda çalışmak gerektiğinin altı çiziliyor. İşte üç kılavuzda yer alan bazı önemli uyarı ve öneriler:
- TEOG’da adaylara ‘A, B, C, D’ olmak üzere 4 kitapçık türü dağıtılacak. Yanlış cevapların doğruları etkilemeyeceği sınavda her oturum başladıktan sonra ilk 20 ve son 5 dakika öğrenciler salondan çıkamayacak. Adayların sınava 15 dakika geç kalma hakkı var ancak bu durumdaki öğrencilere ek süre verilmeyecek.
- Her sorunun puanı aynı, katsayıları farklı olacak. Türkçe, matematik, fen ve teknoloji için katsayı 4, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi için katsayı 2 kullanılacak. Bu nedenle Türkçe, matematik ile fen ve teknoloji sınavlarında doğru sayısının diğer derslerden fazla olması daha yüksek bir yerleştirme puanı getirecek.
- TEOG’a sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla girdiği ve kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin sınavı geçersiz sayılacak.
Öğrencide kaygıya neler neden olur?
- Tüm bildiklerimi unutmuş gibi hissediyorum.
- Bu bilgiler benim ne işime yarayacak ki?
- Kesinlikle başarılı olmalıyım.
- Sınava giren çok fazla öğrenci var, ben nasıl başarılı olabilirim?
- Sınavım kesinlikle kötü geçecek.
- Başarısız olursam annem-babam bana ne der?
- Sınav benim için her şeydir vb.
Sınav kaygısı ile baş etmek için böyle düşünün
- Tüm bildiklerimi unutmuş olduğumu düşünsem de gerektiğinde hatırlayabiliyorum. 
- Bu öğrendiklerim gelecekte işime yarayabilir. 
- Sınav hayatımın anlamı değil. 
- Sınavda elimden geleni yapacağım, başarılı da olsam başarısız da olsam ailem beni sever. 
- Sınavda başarılı olamazsam bu benim hayatımın sonu olmaz. 
- Çok fazla konu var ancak zamanımı iyi planlarsam hepsini yetiştirebilirim.
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget