Özel Dershane Gibi Çalışan Öğretmenler Var

Dershaneler kapatıldı, yerine özel öğretim kursları geldi, bu kurslarda verilecek ders sayıları da sınırlandırıldı. Bu durum öğretmenlerden birebir alınan derslere olan ilgiyi artırdı. Şimdi 14 alana kadar ders veren öğretmenler, adeta dershane gibi çalışıyorlar. Aralarında sınav kazandırma garantisi veren de var

Eğitimle ilgili tartışmalarda ilk sıralarda yer alan dershaneler, 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle kaldırıldı. Dershane tanımı yasalardan kalktı ancak lise ve üniversiteye giriş sınavları başta olmak üzere sınavlara hazırlayan kurumlar, özel öğretim kursu olarak yoluna devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dershaneleri kaldırıldığında ilk önce Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya ve felsefe olmak üzere 8 alandan en fazla 3 bilim grubunda kurs açılmasına izin vermişti. Daha sonra bu sayı 5’e çıkarıldı.

Şu anda özel öğretim kursları 5 bilim grubunda ders verebiliyor; Temmuz 2018’den itibaren de bir bilim grubunda ders verebilecekler. Aradaki dönüşüm sürecinde, kurumların gelecekleri belirsiz olduğu için öğrencilerin bir kısmı, merdiven altı diye tabir edilen kurslara ve etüt merkezlerine yönelirken, bir kısmı da özel ders veren öğretmenleri tercih etti.
 
Aracı siteler var
Kapatılan dershanelerdeki öğretmenlerin de dahil olduğu birçok öğretmen, internet üzerinden ders veriyor. Şu an özel öğretim kurslarında ders sınırlaması varken özel ders veren öğretmenler için böyle bir şart veya denetleme yok. Öyle ki bir öğretmen ilkokul ve lise seviyeleri için fen bilgisi, hayat bilgisi, matematik, okuma-yazma, sosyal bilgiler, tarih, Türkçe, coğrafya, geometri, matematik, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ile zaman yönetimi gibi birbirinden farklı dersleri aynı anda verebiliyor.

Özel ders veren öğretmenlere, sokaklarda sıklıkla rastlanılan “Özel ders verilir” ilanları ya da internet siteleri aracılığıyla ulaşılabiliyor. İmkânı olan veliler, her ders için farklı öğretmenlerle anlaşırken kimi veliler de “Tek öğretmen, 1’den 12. sınıfa kadar tüm dersler” gibi ilan veren öğretmenleri tercih ediyor. Öğretmenler özel dersleri, öğrencinin ya da kendi evinde, kütüphanede verebildiği gibi internet üzerinden canlı bağlantıyla da sunabiliyor.
Adeta dershane gibi çalışan ve çok sayıda ders veren öğretmenlerden bazıları, aylık programlarını internetten yayınlayarak, öğrenci kabul ediyor.
Öğrenciler ile öğretmenleri buluşturan internet sitelerinde ilköğretimden liseye, üniversite sınavlarından devlet kadrolarına atama için düzenlenen KPSS’ye kadar her kademedeki öğrenciye ders veren öğretmenler var. Ayrıca tıp, hukuk, mühendislik, radyo televizyon sinema gibi yükseköğretim programları için özel ders veren öğretmenler de bulunuyor.
 
Ücret 15 TL’den başlıyor
Öğretmenler, üniversite öğrencileri, akademisyenler veya alanında uzman kişilerin verdiği özel derslerin ücretleri, öğretmenin deneyimi ve dersin zorluğuna göre değişiyor.
Örneğin lise takviye matematik dersinin saatlik ücreti için bir öğretmen 15 TL talep ederken, bir başka öğretmen aynı dersi 250 TL’ye veriyor. Özellikle popüler öğretmenlerin saatlik ders ücretleri çok yüksek. Popülerlik ise başta öğrenci referansları olmak üzere, öğretmenin deneyimi, çalıştığı kurumlar, onaylı üye olup olmaması, katılımcılardan aldığı puan, öğrencilerinin sınav başarısına göre değişiyor. İnternet sitelerini incelediğimizde 14 farklı alanda ders verebilen öğretmenler olduğunu gördük. Özel ders veren bir öğretmenin profilinde ilköğretim ve lise seviyeleri için fen bilgisi, hayat bilgisi, matematik, okuma-yazma, sosyal bilgiler, tarih, Türkçe, coğrafya, geometri, matematik, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ile zaman yönetimi derslerini verebildiği bilgisi yer alıyor. Bu öğretmen, derslerin saatlik ücreti için 100 TL talep ediyor.

Garanti veren pahalı

Öğretmenler, daha çok öğrenci çekmek için kampanyalar düzenliyor. Kimileri öğrencinin seviyesini yükseltme kimileri de yüzde 100 sınav kazanma garantisi veriyor. Bu öğretmenler daha önceki öğrencilerinin başarılarını referans göstererek “programlara uyma şartı” ile sınav kazandırdıklarını söylüyorlar. Garanti verenlerin ders ücretleri diğer öğretmenlere göre daha yüksek. Ancak uygun fiyatlı ders arayanlar için de farklı kampanyalar var. Öğrenciler dersleri grup halinde almak istediklerinde grup indirimi yapılabiliyor. Alınan ders saatine göre hediye ders veren, birden fazla alanda ders alınca indirim yapanlar da var.

Uygun fiyatlı özel ders arayanlar için internette farklı kampanyalar var. Gruplara yönelik ve birden fazla alanda ders alanlara indirim yapılıyor. Kimi öğretmenler alınan ders saatine göre hediye ders de veriyor.

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget