Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumu Atamaları Nasıl Yapılacak?

MEB'de sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği nasıl sağlanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı OHAL KHK'sının verdiği yetki ile Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmen tutma amacıyla sözleşmeli öğretmenliği tekrar getirmiş ve Ekim ayının ikinci haftasında 18 bin 500 sözleşmeli öğretmenin atamasını gerçekleştirmişti.

MEB'de görev yapan öğretmenler özür grubu tayinlerinden dolayı özellikle aile bütünlüğü(eş durumu), sağlık, güvenlik gibi sebeplerle yer değiştirebiliyorlardı. Sözleşmeli öğretmenlerin ise böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Peki evli ve her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan öğretmenlerin eş durumu tayinleri ve aile bütünlüğü nasıl sağlanacak? Mevcut düzenleme ile bu öğretmenlerin aile bütünlüğü sağlanamıyor.
Örneğin her ikisi de sözleşmeli ve evli olan ve farklı illerde görev yapan öğretmenler hiç bir surette bir araya gelemeyecekler. Bu sebepten dolayı sözleşmeli öğretmen olarak atanıp evlenmeyi düşünenlerin veya ataması yapılacak olan öğretmenlerin bu durumu dikkate alarak aile planlaması yapması gerekmektedir.
Sözleşmeli öğretmenler mevcut düzenlemeye göre 2021 yılının Şubat ayında ilk defa eş durumu ve il içi tayin isteyebilecekler. 2023 yılının Şubat ayında ise 6 yılını dolduran öğretmenler il dışı tayin isteyebilecek. Bu süre zarfında askere gidecek olan öğretmenlerin tayinleri ise yaklaşık 1 yıl daha gecikmiş olacak.
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget