BES'in Memurlara Getirisi Ne Olacak?

BES'in Memurlara Getirisi Ne Olacak?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in açıklamasına göre, bireysel emekliliğe otomatik katılım, memurlar açısından Nisan 2017'de zorunlu olacak. Bu konuya dair Bakanlar Kurulu kararı imzaya açıldı ve kısa bir süre içinde yayınlanması bekleniyor.

Tüm çalışanlar ne kadarlık bir katkı payı ödeyecek?
Çalışan katkı payı, çalışanın 5510 sayılı Kanunun 80 inci maddesi çerçevesinde belirlenen prime esas kazancının yüzde üçüne karşılık gelen tutardır.

Otomatik katılımda Devlet katkısı ne kadar olacak?
Cayma hakkını kullanmayan personele Devlet katkısı sağlanacak Bu kapsamda Devlet her bir çalışan için 1000 TL katkı verecek. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya yetkilidir.
Emeklilik hakkının kullanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az on yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde beşi karşılığı ek Devlet katkısı ödemesi yapılır

Çalışan ne zaman cayabilir?
Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip iki ay içinde sözleşmeden cayabilir.

BES'e dahil olan 2 ay içinde caymazsa bir daha çıkmaz mı?
Cayma hakkını kullanmayan çalışan, Hazine Müsteşarlığınca belirlenen hallerde katkı payı ödemesine sadece ara verilmesini talep edebilir.

BES'e dahil olan 2 ay içinde ayrılırsa bir kaybı olur mu?
Cayma halinde, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte on iş günü içinde çalışana iade edilir. Yani herhangi bir hak kaybı olmayacak.
İlgili Kanunun tam metni için tıklayınız.
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget