Liselerde Sınıf Geçmek Artık Çok Kolay

Daha önce yazdığımız Lisede Sınıf Geçmek Oldukça Kolaylaştı? başlıklı yazıdan alıntıdır

Son 2 yıldır uygulanan yeni not sistemine göre lisede sınıf geçmek oldukça kolaylaştı. Yeni sistemde zayıf sayısının önemi azalırken ortalamayla geçmek kolaylaştı. Bu sistemin öğrenciler için en iyi yönü ise; yıl Dsonu ortalamasına göre 50 puan alanların sınıfı geçmesidir. Peki bu sistemde geçmek neden kolay? Maddeler şeklinde sıralayalım:


1. Yıl sonunda kaç zayıf olursa olsun not ortalaması 50 olan öğrenciler sınıf geçebiliyor.

2. Birinci dönem yüksek ortalama yapan öğrenciler ikinci dönem çok düşük ortalamarla sınıf ve ders geçebiliyor. Örneğin 1.dönem 70 ortalaması olan bir öğrencinin 2.dönem otalaması 30 olsa bile geçebiliyor. Halbuki 5'lik not sisteminde 1.dönem notu ne olursa olsun 2.dönem ortalamasının zayıf olmaması gerekiyordu.3.Eğer yıl sonu ortalamanız 50'nin altında olsa bile sınıfı geçebilirsiniz. Yıl sonu ortalaması 50'nin altında olan öğrencilerin 3 ve 3'ten az zayıfı varsa sorumlu olarak geçebilirler.

4. Geçme açısında bir kolaylık da telafi sınavlarında var. Buna göre yıl sonu ortalaması 50 olan öğrencilerin dersleri zayıs olsa bile sınavlara girmesi gerekmiyor.
BURHAN DEMİR/OKULSORU.COM
Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget