20 Bin Öğretmen Atamasında En Çok Atanacak 2 Branş

MEB tarafından duyurusu önümüzdeki hafta yayınlanacak olan 20 bin öğretmen atama kontenjanı ise şekillenmeye başladı. Kontenjan dağılımı resmi olarak açıklanmasa da 20 bin öğretmen atamasında bazı branşlar ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan doluluk oranı yüksek branşlar ile birlikte en çok ihtiyaç olan öğretmen branşları, 20 bin öğretmen ataması kontenjanlarının dağılımına yansıyacak.

20 bin öğretmen atamasında en çok alım yapılacak branşlar
Öğretmen ataması kontenjanları açıklanmasına az bir süre kaldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından önceki gün yapılan açıklamada 20 bin atama duyurusunun ve diğer hususların önümüzdeki hafta açıklanacağını belirtmesi üzerine atama bekleyen binlerce öğretmen adayı kendi alanlarından ne kadar öğretmen ataması yapılabileceğini düşünmeye başladı. Atama yapılacak branşlardan en şanslı iki branş ön plana çıkıyor.


İNGİLİZCE VE OKUL ÖNCESİ
20 bin sözleşmeli öğretmen ataması branş dağılımında en çok atamanın Okul öncesi öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği alanlarından yapılması bekleniyor. Toplamda 20 bin atama için 60 bin adayın sözlü mülakata çağrılacağı belirtilirken, atama kontenjanlarında mülakata en çok İngilizce ve Ana sınıfı öğretmenliği bölümlerinden adayların çağrılacağı tahmin ediliyor. 20 bin öğretmen atama başvuru tarihleri Şubat ayı içerisinde olacak, atama sonuçları ise Mart ayında açıklanacak. Ataması gerçekleşen öğretmenlerin göreve başlamaları da Mart ayının ikinci haftasında yapılacağı belirtilirken, atama kontenjan dağılımları ise gelecek hafta atama duyurusu ile netleşecek.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI
Meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı 33 bin civarında bulunurken halen norm fazlası binlerce öğretmen bulunmaktadır. Norm fazlası atama yapmayan il milli eğitim müdürlükleri 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması sonucu büyük sıkıntı yaşayacaklar. MEB yetkilileri tarafından MEB personel sayısı ve öğretmen açığı geçtiğimiz günlerde belirtilmiş, önümüzdeki 5-6 yıllık süreçte MEB’in toplam öğretmen ihtiyacının 98-100 bin aralığında olduğu açıklanmıştı.
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget