4.Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 101.Sayfa Cevapları

SAYFA  101 CEVAPLARI 4.Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

4.Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 101.Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK

Örnektir
HALAY COŞKUSU
Amcamın kızının düğünü için Kayseri’ye gitmiştik. Arabada babam, annem ve kardeşim ile beraber dört kişiydik. Uzun bir yolculuğun ardından düğün yerine vardık.
Düğün eğplenceleri çoktan başlamıştı. Yolda kaza olduğu için biz geç kalmıştık. Amcam hemen bizi bir masaya oturtup yemek yedirdi.
Herkes çok neşeliydi. Çalınan şarkılara göre erkekler, kadınlar, çocuklar neşeyle oynuyordu. Herkes birbirinie gülümsüyor, zaman zaman kahkahalar yükseliyordu kalabalıktan.
Bir ara herkes durdu. Amcam zurnacıya bir şeyler fısıldadı. Zurnacı zurnasını ağzına götürdü ve uzun uzun çalmaya başladı. Kadın erkek çoluk çocuk bir bir bulundukları yerden kalkarak yavaş yavaş birbirlerinin kollarına girip sıra oluşturmaya başladılar. Bu arada alan içerisinde küçük adımlarla dönüyorlardı. Birden uzun uzun çalan zurna sustu, davulcu var gücüyle davula vurmaya başladı. Bir yerde zurnacı da zurnasını hızlı hızlı çalmaya başladı.
Ne olduğunu anlayamadan halay sırasında elli kişi olmuştu. Davul ve zurna eşliğinde öyle bir halay çekiyorlardı ki, o an sanki bütün dünya durdu. Dertler tasalar kayboldu. Halaydaki kişilerin eğlenceleri, coşkuları, hareketleri sanki tüm dertlere meydan okuyordu.
Dizlerinde derman kalmayana kadar bu coşku bir saat kadar sürdü. Davul zurna sustu. Herkes birbirine sarıldı. Gülüşüldü. Bir kez daha dertlere meydan okunmuştu ve galip gelen yine sevgi olmuştu.

9. ETKİNLİK

Halay: Halaya katılmak için masadan kalktı.
Davul: Adam öyle sert vurdu ki davul deliniverdi.
Zurna: Zurna çalmak aslında oldukça maharet gerektiren bir iştir.
Efe: Tören efelerin oyunuyla son buldu.
Gam: Sabır, gam kederin ilacıdır.


 4.SINIF TÜRKÇE ÖZGÜN YAYINLARI ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget