6.Sınıf Dörtel Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 102.Sayfa Cevapları

SAYFA 102  CEVAPLARI 6.Sınıf Dörtel Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

6.Sınıf Dörtel Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 102.Sayfa Cevapları

11. ETKİNLİK

12/12/1662
Canım oğlum Turgut,
Ben senin baban Kara Memiş. Sen daha ufacık bir bebekken Malta korsanları tarafından kaçırıldım. Yirmi yıl boyuna onların elinde esir olarak, gemilerinde kürek çektim. Rutubetli bir geminin dibinde zincirlere bağlı bir halde yaşadım. Bu yaşadıklarım beni yıldırmadı. 20 yıl uutla kurtarılacağım günü bekleyerek sabır ettim.
Elli yaşıma gelince beni işe yaramaz diyerek bir çiftçiye köle olarak sattılar. 10 yıl bu çiftçinin yanında, kuru ekmek yiyerek çalıştım. Ben yine de şükrediyordum. Abdest alıp namazımı kılabiliyordum. Burada hep kurtarılacağım, memleketim Edremit’e, sizlere kavuşacağım günü hayal ettim, umut ettim.
Altmış yaşıma geldiğimde çiftçi beni özgür bıraktı. Tabi buna özgürlük denirse. Bir yıkık dökük kulübe bulup içinde yaşamaya başladım. Ara sıra şehre inerdim. Orada bana acıyanlar yiyecek verirlerdi. On yıl kadar oldu, hala bu kulübedeyim. Ama kulübenin sahibi beni artık istemiyor. Gidecek yerim yok.
Her gün kulübenin önüne çıkarak denize bakıyorum. Bir Türk gemisi görmeyi, buradan kurtulmayı umuyorum. Artık dayanacak gücüm kalmadı oğul. İnşallah bu mektup eline geçer. Allah ölmeden memleketime kavuşmayı, seni ve anneni görmeyi nasip etsin.
Adres:
Malta adası sahili yakınındaki badem bağı
İsim
Baban Kara Memiş


6.SINIF TÜRKÇE DÖRTEL YAYINLARI ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget