8.Sınıf Dikey Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 126.Sayfa Cevapları

SAYFA  126 CEVAPLARI 8.Sınıf Dikey Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


8.Sınıf Dikey Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 126.Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Sebep sonuç ilişkisi gösteren cümleler:
  • Bu sevgi dolu geniş ilgi, onların eserlerine bir başka güzellik ve derinlik verir.
  • Karşılık görmeyen sevgi ve yalnızlık, insanları Tanrı’ya veya tabiata iter.
  • Ondan bizar olan balıkçılar, İsa’ya şikâyet etmişler.

7. ETKİNLİK

• O gün bugündür dülger balığı, denizlerin görünüşü pek dehşetli fakat huy olarak uslu, muhlis bir balık olmuştur.
• Çok yorgunum ne var ki ödevimi bitirmek zorundayım.
• Herkes eleştiri yapabilir ama önemli olan bunu insanları kırmadan yapmaktır.

8. ETKİNLİK

Öznel Yargı: Ölüm duygusu ve ölüm düşüncesi, insanlarda yaşama sevincini ve varlığın güzelliği şuurunu kuvvetli surette artırır.
Nesnel Yargı: Hâlbuki dünyada insanın dışında pek çok varlık vardır.

9. ETKİNLİK

Konuşmanıza göre bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

10. ETKİNLİK

TÜRKİYE TEKNOLOJİDE NEDEN GERİDE KALDI?
Dünyada teknoloji hızla ilerlerken maalesef ülkemiz bu hıza aynı oranda ayak uyduramadı. Pek çok alanda dünya ülkelerinin kullanmaya başladığı teknolojik ürünlerle Türkiye yıllar, hatta on yıllar sonra tanıştı.
Telefonda 1 Asır Sonradan Geldik!
Şu anda hemen herkesin cebinde dahi bulunan telefon, bundan yarım asır önce lüks bir ihtiyaçtı. 10 Mart 1876 tarihinde İskoç asıllı Alexander Graham Bell tarafından icat edilen telefon, giderek geliştirildi ve 1915 yılında uzun mesafelerle iletişim kurulacak seviyeye getirildi.
Aradan geçen uzun yılların akabinde 1926 yılında ülkemize gelen telefon, geldiği gibi de kaldı. 50 yıl boyunca nerdeyse telefonun gelişmesi ve yaygınlaşması için hiçbir çabaya girişmeyen ülkemizde 1980’lerin başına kadar telefon pek çok evde bulunmuyordu. 1973 yılında dünyada ilk cep telefonu icat edilirken; ülkemizde değil cep telefonu, normal telefonlar dahi yaygınlaşamamıştı. Teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan ülkemiz basit bir telefon düzeneğini dahi yarım asrı aşkın süre ilerletememiştir.
Ülkemizin televizyonla tanışması da pek farklı olmamıştır. 1923 yılında İngiliz asıllı John Logie Baird tarafından icat edilen televizyon ülkemizde ancak 1951 yılında girebilmiş ve 1980’li yıllardan sonra yaygınlaşmaya başlamıştır.
Neden Geri Kaldık?
Yukardaki örneklerde de görüldüğü gibi ülkemiz teknolojiyi her zaman yıllarca geriden takip etmiştir. Bu örnekleri; uçak, otomobil, bilgisayar gibi daha pek çok alanda çeşitlendirmek mümkün. Teknolojik yatırımlara genel olarak önem vermeyen ülkemiz, bunun neticesinde dünyanın gerisinde kalmıştır.
Devlet eliyle teknoloji yatırımları çok yavaş ilerlemiş, özel sektöre de yıllarca imkan ve olanak tanınmamıştır. Özel sektör desteklenmediği ve cesaretlendirilmediği için teknolojik gelişmeler hep geriden takip edilmiştir. Devletin kaynakları da iç çekişmelerle heba edilmiştir. Dönemini bir türlü yakalayamayan Türkiye; şu anda dahi internet hızında dünyada 61. sıradadır. Ekonomik olarak bizden daha geride olarak düşünülen ülkelerde dahi internet hızı bizden çok daha iyi durumdadır.
Teknolojik gelişmelere ayak uyduramamak ülkemize çok pahalıya mal oldu. Dünyadaki gelişmeleri sonradan takip eden ülkemiz; teknolojiyi yapan değil, her zaman satın alan konumunda yer aldı. Şu anda dahi cep telefonu üretemeyen ülkemiz, yabancı ülkelerden satın aldığı 1 cep telefonu için tonlarca buğday satmak zorunda kalıyor. Bu durum doğrudan milli servet kaybına yol açıyor.
Teknolojideki gelişmeleri sadece devletler deği insanların da takip etmesi gerekiyor. Bunun için bir teknoloji blogu takibe alabilirsiniz.
Ayrıca teknoloji gelişiminde dijital çağdayız. Artık her teknolojik alet kodlarla çalışmakta. Kod yazabilmek, çağı yakalamaktaki en büyük silah olarak değer kazanıyor. Kod yazma dersleri alarak dijital çağı yakalamanız ve etkin olmanız mümkün olacaktır.


8.SINIF TÜRKÇE DİKEY YAYINLARI ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget