YKS'da Baraj Puanı Nasıl Hesaplanacak?

YKS'da Baraj Puanı Nasıl Hesaplanacak?YÖK’ün geçen hafta açıkladığı yeni üniversite giriş sistemi YKS’de değişiklikler yaptı. Adayın lisans programlarıda tercih yapabilmesi konan baraj puanının hesaplanması yeniden belirlendi. Buna göre TYT’nin yüzde 40’ı ve ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek. Tarih dersi ise eşit ağırlık testine eklendi.

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekiyor. Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek. 

Lisans programlarına geçiş için aranan 180  baraj puanının, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının  da dikkate alınarak hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına  geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden  sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması  gerekecek. Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının  aranmasına devam edilecek.
Etiketler:

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget