9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 143.Sayfa Cevapları

9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 143.Sayfa Cevapları

9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders KitabıGüncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı MEB Yayınları 3. Ünite Hareket ve Kuvvet Cevapları sayfa 108, 110, 111, 112, 114, 115, 116, 117, 122, 124, 125, 128, 132, 134, 136, 138, 139, 142, 143, 144, 146, 148, 149, 153, 155, 156, 157, 158, 159, 160 161. ve diğer sayfalara buradan çözümleri görebilirsiniz.  

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

HAREKET VE KUVVET  (3.Ünite)


9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 143.Sayfa Cevapları 3. Ünite  (Yeni Müfredat)

Mağaza depolarında eşyaların taşınmasında forklift aracı kullanılır. Müşterilere teslimat yapılabilmesi için mağaza deposundan forklift aracına buzdolabı yüklenmesi gerekmektedir. Adem, aracın dışında durarak yönlendirme yaparken Mehmet de mümkün olduğunca aracı yavaş kullanarak buzdolabını forklifte yüklerler. Mehmet servis aracına yaklaştığında da forkliftin hızını yavaş yavaş düşürür. Mehmet ve Adem buzdolabını servis aracına taşıdıktan sonra devrilme ihtimaline karşılık dolabı sabitlerler. Gerekli tedbirleri alarak yola çıkar, buzdolabını ilgili adrese götürerek teslim ederler.

a) Mehmet’in forklifti yavaş yavaş yani ani hareketler yapmadan kullanmasının sebebi nedir?
b) Mehmet, forkliftin hızını neden yavaş yavaş düşürmüştür?
c) Mehmet, buzdolabı yüklendikten sonra forklifti aniden hızlandırsaydı veya durdursaydı ne gibi sonuçlar doğabilirdi?
ç) Buzdolabının, servis aracında neden devrilme ihtimali vardır?


Cevap: a) Buzdolabı ağırlığı fazla olan bir eşyadır. Ani hareketlerde devrilme riski vardır. Bu da buzdolabına veya çevredeki kişilere zarar verebilir. O yüzden dikkatli ve yavaş hareket etmiş ve buzdolabının devrilmesini önlemiştir.

b) Ani hız değişimi de hızlı gitmek ile benzer etkiye sebep olur. Yani taşınan eşyanın devrilmesine neden olur. Bu yüzden hız değişimi yavaş yavaş yapılır.

c) Eğer aniden hızlansaydı veya yavaşlasaydı buzdolabı ağırlığından dolayı devrilebilirdi. Hatta forklifti bile devirebilir ve Mehmet'e zarar verebilirdi. Denge bozulacağı için taşımak kolay olmazdı. 

d) Servis aracı, buzdolabına göre daha büyüktür ve çevresinde boşluklar vardır. Servis aracı da trafikte hızlanma ve yavaşlama yapacaktır. Bazen ani hız değişimleri de yapmaktadır. Virajlarda da buzdolabının savrulma ve devrilme ihtimali vardır. Bu yüzden buzdolabı sabitlenir ve devrilesi önlenir.

Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget