9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 155.Sayfa Cevapları

9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 155.Sayfa Cevapları

9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders KitabıGüncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı MEB Yayınları 3. Ünite Hareket ve Kuvvet Cevapları sayfa 108, 110, 111, 112, 114, 115, 116, 117, 122, 124, 125, 128, 132, 134, 136, 138, 139, 142, 143, 144, 146, 148, 149, 153, 155, 156, 157, 158, 159, 160 161. ve diğer sayfalara buradan çözümleri görebilirsiniz.  

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

HAREKET VE KUVVET  (3.Ünite)


9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 155.Sayfa Cevapları 3. Ünite  (Yeni Müfredat)

1. Çeşitli spor dallarında sporcular ellerine beyaz renkte magnezyum fosfat tuzundan oluşan pudra sürmektedir. Bu tuzun hangi spor dallarında, hangi amaçlarla kullanıldığını araştırınız.
Cevap: En bariz, yani en bilinen örneği halterdir. Ağır yükleri kaldırmak için ellerin sağlam bir şekilde yük demirini tutması gerekir. Kaymayı önlemek için ve sürtünme olması için pudra kullanılır.
İkinci olarak, jimnastik sporunda kullanılır. Demiz üzerinde yapılan hareketler sırasında kayıp düşmeyi önlemek için pudra kullanılır. Eğer televizyonda olimpiyat spor dallarını izlerseniz, daha iyi anlarsınız.
Genel kullanımdaki temel amaç, sürtünmeyi arttırarak kaymayı önlemektir.


2. Bir ev eşyasının yerde itilerek taşınması sırasında, eşya ile zemin arasına paspas, havlu, çarşaf gibi malzemelerin yerleştirilme sebebi nedir?
Cevap: Bu tür malzemelerin yer ile arasındaki sürtünme kuvveti daha azdır. O yüzden itmek veya çekmek, kısacası hareket ettirmek daha kolay olur.3. Dünyanın en pahalı sporları arasında geçen Formula 1 yarışları, özel pistlerde gerçekleştirilir. Bu yarışlar Formula 1 araçlarını tasarlayan firmalar için prestijli yarışlardır. Firmalar otomobil sektöründeki becerilerini ve bu sektördeki gelişmeleri birçok testten sonra ilk kez bu yarışlarda kullanıma sürer. Örneğin 0’dan 100 km/h’lik hıza çıkma süresi, en kısa mesafede durma süresi gibi özellikler bu araçlarda geliştirilen en önemli özelliklerden bazılarıdır. Araçların en kısa mesafede durma süresi aracın lastik boyutları, lastiklerin üretildiği malzemeler, otomobilin frenleme mekanizması gibi birçok etken göz önüne alınarak araştırılır, incelenir ve test edilir. Aracın daha güvenli dönüşler yapabilmesi için dört tekerin farklı hızlarda döndürülmesi ya da dört tekerin aracın dengesini bozmayacak şekilde farklı sıralarla frenlenmesi günümüz araçlarında da uygulanmaya başlayan teknolojilerdir.

a) Duruştan 100 km/h hıza en kısa mesafeden çıkmak hangi fiziksel niceliğin değişmesi demektir?
b) Araç lastiklerinin üretildiği malzemelerin önemi nedir?
c) Sürtünme kuvveti olmasaydı virajlar dönülebilir miydi?
Cevap: a) Duruş anındaki hız 0. Çıkılacak olan hız ise 100. Burada hız değişecek. Hız değişimi ise ivme olarak adlandırılır. Değişen fiziksel nicelik hız ve ivmedir.

Eğer araç üzerindeki fiziksel yapılar soruluyor ise, şu şekilde açıklayabiliriz. Örneğin araçların arkasındaki difüzör veya kanatlar, aracın yere bastırılmasında etkilidir. Amaç sürtünmeyi ve  yol tutuşunu arttırmaktır.

Başka bir örnek, motorun güçlü olmasıdır. Güçlü motorlar daha kısa sürede hızlanma sağlayabilirler.

Aracın aerodinamik yapısının da önemi vardır. Cd dediğimiz drag coefficient, yani araç için sürtünme katsayısının en düşük seviyede olması gereklidir. Tasarım da buna dikkat edilerek yapılır.

Hızlanmadaki en büyük etken ise ağırlıktır. Ağırlığın minimum seviyede olması gerekir. Çünkü hafif bir şeyi hızlandırmak çok daha kolaydır. Bu yüzden bu tür araçlar özel malzemelerden, daha hafif malzemelerden yapılır.

b) Malzemelerin önemi, sürtünme katsayısı bakımından açıklanabilir. Eğer yeterli sürtünme sağlanmaz ise araç tekerleri boşta döner ve patinaj çeker. Sürtünme kuvveti yeterli seviyede olursa araç yere daha çok tutunur. Ayrıca bu araçlar çok yüksek hızlara çıkabildiği için, çok fazla sürtünmeden dolayı ısınma çok fazla olmaktadır. Tekerlek malzemelerinin de bu ısıya dayanıklı olması ve özel karışımlar/bileşenler içermesi gereklidir. 

c) Hayır, dönülmezdi. Dönme sırasında merkez kaç kuvvetinin etkisiyle savrulma meydana gelir. Yani aracın ön veya arka tarafı hızlı girilen bir virajda kayma eğilimi gösterir. Bu da yol tutuşunun yeterince sağlanamamasından kaynaklanır. Sürtünme kuvveti fazla olursa araçlarda savrulma veya kayma olmaz. Tekerler yola daha iyi tutunur ve araç virajı çok daha rahat bir şekilde döner.


Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget