9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 142.Sayfa Cevapları

9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 142.Sayfa Cevapları

9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders KitabıGüncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı MEB Yayınları 3. Ünite Hareket ve Kuvvet Cevapları sayfa 108, 110, 111, 112, 114, 115, 116, 117, 122, 124, 125, 128, 132, 134, 136, 138, 139, 142, 143, 144, 146, 148, 149, 153, 155, 156, 157, 158, 159, 160 161. ve diğer sayfalara buradan çözümleri görebilirsiniz.  

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

HAREKET VE KUVVET  (3.Ünite)


9.Sınıf Fizik MEB Yayınları Ders Kitabı 142.Sayfa Cevapları 3. Ünite  (Yeni Müfredat)

Tabloda verilen cisimlerin dengelenmiş/dengelenmemiş kuvvetler etkisinde olup olmadığına karar vererek ilgili kutucuğa √ (tik) atınız.
1. Kalkıştan 90 km/h hıza ulaşıncaya kadar geçen zaman içinde otomobil dengelenmiş / dengelenmemiş kuvvetler etkisindedir. Çünkü?
Cevap: Dengelenmiş kuvvet etkisinde ise hızı 0 olur veya sabit olur. Yani cisim duruyordur veya sabit hızla gidiyordur.
Otomobil hızlandığı için hareket halinde ve dengelenmemiş kuvvet etkisindedir. HIzı giderek artmaktadır.


2. Ağaçtan düşmekte olan armut dengelenmiş / dengelenmemiş kuvvetler etkisindedir. Çünkü?
Cevap: Yer çekimi etkisi ile aşağıya düşen armut, dengelenmemiş kuvvet etkisindedir. Hareket halindedir ve hızı düştükçe hızlanmaktadır.

3. Havada sabit hızla ilerlemekte olan helikopter dengelenmiş / dengelenmemiş kuvvetler etkisindedir. Çünkü?
Cevap: Dengelenmiş kuvvet etkisindedir. Çünkü hız sabittir. Hızda değişim yoktur.


4. Gerilmiş yayın ucundaki ok dengelenmiş / dengelenmemiş kuvvetler etkisindedir. Çünkü?
Cevap: İlk baştaki örnekte açıklamıştık. Hareket yok ise dengelenmiş kuvvet vardır. Burada da ok sabit olduğu için, yay üzerinde tutulduğu için dengelenmiş kuvvet etkisindedir.


5. 80 km/h hızdan duruncaya kadar geçen zaman içinde araba dengelenmiş / dengelenmemiş kuvvetler etkisindedir. Çünkü?
Cevap: "Duruncaya kadar" ifadesine bakalım. Yani yavaşlıyor ve hızı değişiyor. Hız değişiyor ise dengelenmemiş kuvvet etkisindedir.

----

Alternatif cevap

Tabloda verilen cisimlerin dengelenmiş/dengelenmemiş kuvvetler etkisinde olup olmadığına karar vererek ilgili kutucuğa √ (tik) atınız.
engelenmiş Kuvvet : Bir cisme uygulanan kuvvetlerin bileşkesi yani net kuvvet 0 ise bu cisme etki eden kuvvetlere dengelenmiş kuvvetler denir. Dengelenmiş kuvvetlerin etkisinde olan cisimler önceki hareketlerine aynı şekilde devam ederler. Cisim başlangıçta duruyorsa durmaya, hareket ediyorsa sabit hızlı hareket etmeye devam eder. Sabit hızlı hareket eden araç, yerinde duran bir cisim vs dengelenmiş kuvvetlere örnek olarak verilebilir.

Dengelenmemiş Kuvvet ise, 
Bir cisme uygulanan kuvvetlerin bileşkesi yani net kuvvet 0 değil ise bu cisme etki eden kuvvetlere dengelenmemiş kuvvetler denir. Dengelenmemiş kuvvetlerin etkisinde olan cisimler ise ya hızını yada hareket yönünü değiştirirler. Hızı değişen bir otomobil , daldan düşen bir elma vs dengelenmemiş kuvvetlere örnek olarak verilebilir.

Yukarıda anlatılanlar göz önüne alındığında, 

1. Kalkıştan 90 km/h hıza ulaşıncaya kadar geçen zaman içinde otomobil hızını 0 km den 90 km ye kadar arttırarak devam ettiği için dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindedir.
2. Ağaçtan düşmekte olan armut düşerken hızını koruyamadığı için dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindedir.
3. Havada sabit hızla ilerlemekte olan helikopter hızını koruyup sabit hızla ilerlediği için dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir.
4.
Gerilmiş yayın ucundaki ok sadece bir tarafından kuvvet uygulanıp çekildiği için dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindedir.
5. 80 km/h hızdan duruncaya kadar geçen zaman içinde araba hızını koruyamayıp hızını 80km/h den 0km/h 'e düşürdüğü için dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindedir.


Yorum Gönderme

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget