Venezuela 15 Temmuz'u yaşıyor

Bir süredir ABD’nin de desteğini alarak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya darbe yapmak için meydanlarda dolaşan Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido harekete geçti.-Venezuela 15 Temmuz'u yaşıyor- Bir süredir ABD’nin de desteğini alarak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya darbe yapmak için meydanlarda dolaşan Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido harekete geçti.

Venezuela ordusunu “şimdi tam zamanı” diyerek harekete geçmeye çağıran darbeci Juan Guaido, Twitter adresinden “Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirme planının son evresi başladı” paylaşımında bulundu.

Yeniakit.com.tr’ye konuşan Selçuk Üniversitesi Dış Politika Uzmanı Esra Akgemci, “Guaido’nun Venezuela ordusuna ‘harekete geçin’ çağrısının ardında ABD var. ABD doğrudan müdahalede bulunmazsa, darbe başarılı olamaz, Venezuela’nın 15 Temmuz’u olarak anılabilir.” dedi.

Venezuela’nın 15 Temmuz’u
Venezüella İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; Venezuela hükümetinin, darbeye yeltenen militer hainlerden oluşan küçük bir grubu püskürttüğünü duyurdu. Venezüela Savunma BakanıVladimir Padrino ise Venezuela ordusunun, meşru Devlet Başkanı Maduro'nun yanında olduğunu, darbecilerin hezimete uğratılacağını açıkladı. Venezuela’da yaşanan darbe girişiminin, Türkiye’nin yaşadığı 15 Temmuz darbe girişimine benzediği yorumları yapılıyor.

ABD’nin doğrudan müdahalesi olmadan darbe başarılı olamaz
Esra Akgemci, “Guaido’nun Venezuela ordusuna ‘harekete geçin’ çağrısının ardında ABD var. ABD doğrudan müdahalede bulunmazsa, darbe başarılı olamaz. Maduro çok hazırlıklı. Bir süredir, Venezuella ekonomisine yönelik saldırılar vardı, Devlet Başkanı’nın itibarsızlaştırılmasına çalışılıyordu.” dedi.

Darbe girişiminin seyri Maduro’ya bağlı
Akgemci, Maduro’ya sahip çıkmak için sokağa çıkan Venezuelalılarla, muhaliflerin çatıştırılması gibi bir tezgâhtan endişe edildiğini belirterek, şunları söyledi: “Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun arkasında geniş halk desteği var. Chavez ve Maduro, varoşlardan büyük destek alıyordu. Chavez, ülkenin büyük gelirlerini gecekondu kesimlerine yönlendirmişti. Bu kesimler de kendisine büyük destek veriyordu. Maduro bu politikaya devam etmek istedi ama özellikle son bir yıl içinde ekonomi zora girdi. ABD’nin baskısıyla gelinen bu noktada, Maduro’nun arkasındaki destek devam ediyor ama yoksul kesimlerin yaşam şartlarının gittikçe zorlaşması işi kritikleştiriyor.

Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget