6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Bizi Biz Yapanlar Etkinlik Cevapları Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Bizi Biz Yapanlar Etkinlik Cevapları Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Biz ve Değerlerimiz Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 Bizi Biz Yapanlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bizi Biz Yapanlar Metni Cevapları (6. Sınıf Sosyal Bilgiler)

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı 

1. Millî takımlarımızın galibiyetlerinde millet olarak duyduğumuz ortak sevinci, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.
CevapMilli takımlarımızın müsabakalarında bizler biliriz ki orada temsil edilen bizleriz. Yani Türk milleti adına orada bir mücadele söz konusudur. Milli takımın başarısı bizi mutlu eder, sevindirir. Bir takımımızın başarısız bir sonuç alması ise bizi üzer. Takımın kazanması da kaybetmesi de bizi etkiler. Bu da millet olarak birlik ve beraberlik içinde olduğumuzun göstergesidir. Milli müsabakalar birlik ve beraberliğimizi arttırır. Millet olmak iyi ve kötü günlerde bir ve beraber olmayı gerektirir.

2. Gelenek ve göreneklerimizden bildiklerinizi söyleyiniz.
Cevap:  Dünür Gitme, (Kız bαkmα)
Kız İsteme,
Söz Kesme
Nişαn yαpmαk,
Kınα yαkmα,
Düğün yαpmαk,
Çeyiz Αsmα, (çeyiz serme)
Bebeğe isim verme (ezαn okumα)
Αkikα kesme (bebek için αkikα kurbαnı kesme)
Bαyrαm ziyαretleri
Kırk uçurmα (bebek kırk günü dolduruncα dışαrıyα, gezmeye götürülür)
Αsker Uğurlαmα ve Kαrşılαmα
Hαcı Uğurlαmα ve Kαrşılαmα
Cenαze Törenleri
Yöresel yemekler
iftar davetleri


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı 

Komşuluk ilişkilerinin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?
CevapKültürümüzü oluşturan ögelerden biri komşuluktur. Komşuluk toplumsal dayanışma ve birlik açısından önemli bir faktördür. Atasözleri ve deyimlerimiz komşuluğun birlik ve dayanışmaya olan katkısını göstermektedir. “ Komşu komşunun külüne muhtaçtır”, “Ev alma, komşu al”, “Hayır söyle komşuna, hayır çıksın karşına” gibi atasözleri komşuluğun dayanışmaya katkısına iyi birer örnektir. Dayanışma, yardımlaşma, acı ve tatlı günde yanında olma komşuluğun gereğidir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı 

Türkçenin önemine dair afişler yan tarafta verilmiştir. Afişleri inceleyip düşüncelerinizi söyleyiniz.
Cevap

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı 

Aşağıdaki afişleri inceleyerek Türkçenin toplumsal birlik oluşturmadaki rolü üzerine bir kompozisyon yazınız.
Cevap

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı 

Çanakkale Şehitliği’nde yurdumuzun her tarafından şehitlerimizin bulunmasını, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.
CevapÇanakkale savaşı Osmanlı Devleti için son derece tehlikeli bir yerde yapılıyordu. Çannakkale’den geçebilseydi düşmanlarımız Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul işgal edilebilirdi. Bu sebeple Türk halkı bağımsızlığını korumak için Anadolu’nun her tarafından toplanıp geldi. Çanakkale Şehitliği’nde yurdumuzun her tarafından şehitlerimizin bulunması, söz konusu vatan olunca bir ve beraber olacağımızın bir göstergesidir. Çünkü vatan hepimiz için kutsaldır. Özgürlük her şeyden önemlidir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı 

Gelenek ve göreneklerimizin önemli bir parçası olan düğünlerimizin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
CevapGelenek ve görenekler bir kültür bağı oluşturmaktadır. Bu kültür bağı da toplumun bir arada ve beraberlik içinde yaşaması anlamına gelmektedir. Bir toplum için gelenek ve görenek değerlerine sahip çıkarsa kendini dünya sahnesinde göstermiş ve varlığını korumuş olur.
Gelenek ve göreneklerin toplum için önemi toplumun varlığını ve birliğini korumak, toplumun kültürel değerlerini yaşatmak, toplumda birlik ve beraberliği sağlamak, geleceğe dönük toplumun kendini yaşatması açısından değerlidir.
Gelenek ve göreneklerimiz bizim için çok değerlidir. Kültürümüzün yaşatılması, unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması için gelenek ve göreneklerin toplum içinde yaşatılması da gerekir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı 

“Bu evlerde yaşayan insan, aynı zamanda sokağı takip edebilir, neredeyse gelen geçen herkese selam verme imkânına sahiptir.” ifadesinden yola çıkarak böyle bir evin toplumsal birliktelikteki rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.
Cevap

6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı

1. Kültür öğelerinin nesilden nesile aktarılmasını sağlar. (D)
2. Düğün merasimlerimiz dost ve akrabaların bir araya toplanmasını sağlar. (D)
3. Türk milleti asırlar boyunca üç kıtada güçlü devletler kurmuş bir millettir. (D)
4. Zekât, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlar. (D)
5. Kültürümüze uygun olarak oluşturulan geleneksel Türk konutlarımız hâlâ ayaktadır. (D)
6. Çanakkale Zaferi’nde milletçe destan yazdık. (D)
7. Ramazan ve Kurban Bayramlarının kutlanması, millî birlik ve beraberliğimiz için önemli günlerdendir. (D)
8. Kültürel yapıya göre oluşturulan şehirler toplumsal birlikteliğin sağlanmasında önemlidir. (D)
9. Birliğimizi ve dirliğimizi sağlayan önemli iletişim aracıdır. (D)
10. Yiyecek, giyecek, el sanatları, spor müsabakaları vb. bizi bir araya getirip ortak duygularda buluşmamızı sağlar. (D)


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Biz ve Değerlerimiz Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 Bizi Biz Yapanlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Etiketler:

Yorum Gönder

SON HABERLER

[MANŞET][slider1]

MKRdezign

y

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget